Cray’den XK6 Karma Süperbilgisayar

Cray hem CPU, hem GPU kullanan ilk karma (hybrid) süperbilgisayarını tanıttı.

Cray XK6

Cray XK6

Cray XK6 sistemde AMD Opteron 6200 dizisi CPU’lar ve Nvidia Tesla 20 dizisi GPU’lar kullanılıyor. Cray’in bildirdiğine göre XK6’nın tam 50 petaflop/sn’lik ham beygir gücü var.

XK6 üzerinde Cray Linux işletim sistemi ve geliştiricilerin bu yoğun işlem gücünden sonuna kadar yararlanmasına yardımcı olacak, birçok özel uygulama ve derleyici bulunuyor. Grafik işlemcilerden (GPU) süperbilgisayarlarda yararlanmak kolay değilken, karma sistemlerde bu iş daha da zorlaşıyor. Ancak Cray, XK6’da ölçeklendirilebilir donanım, yazılım ve ağ yapısı kullanarak güzel ve uyumlu bir karışım elde ettiklerini belirtiyor.

Bu teknolojiden ilk yararlanacak kurum ise, eski XE6m sistemini yenileyen İsveç Milli Süperişleme Merkezi (Swiss National Supercomputing Centre,CSCS). Kurum yetkilisi Thomas Schulthess “Listelerde ilk 500’e girecek bir GPU canavarı peşinde değiliz. Bize asıl gereken, GPU teknolojisi de kullanan,  genel amaçlı bir süperbilgisayar.” diyor. Cray ilk XK6’nın bu yılın ikinci yarısında hazır olacağını da açıkladı.

Bir cevap yazın