Corsair’in PC10000 Bellekleriyle Uçuşa Geçin

Dominator Özellikleri: DHX Ve EPP

Bellek PCB'sinin üst kısımda görmüş olduğunuz altın renkli bakır kısım, bellek birimlerinin bulunduğu bellek PCB'sinden almış olduğu ısıyı siyah renkli klasik bellek soğutucularının tam ortasındaki girintili çıkıntılı alüminyum ısı dağıtıcılarına (heat spreaders) iletir ve ısı oradan dış ortama verilir.

Bellek PCB’sinin üst kısımda görmüş olduğunuz altın renkli bakır kısım, bellek birimlerinin bulunduğu bellek PCB’sinden almış olduğu ısıyı siyah renkli klasik bellek soğutucularının tam ortasındaki girintili çıkıntılı alüminyum ısı dağıtıcılarına (heat spreaders) iletir ve ısı oradan dış ortama verilir.

Corsair’in tanıtım belgelerinde üç adet terim ilgimizi çekti: DHX, EPP ve SLI-Readiness. DHX, Corsair’in bir soğutma teknolojisi olan Dual-Path Heat Exchange (İki yolla ısı iletimi) anlamına geliyor. EPP’nin açılımı ise Enhanced Performance Profiles; bellek SPD’sinin (Serial Presence Detect) yardımıyla bellek parametrelerinin işlemci tarafından kendiliğinden (auto-setting) belirlenmesine yardımcı olan bir özellik. Şimdi ilk önce DHX ve bellek soğutmasından geniş olarak bahsedelim.

Bütün rasgele erişimli bellekler, tümleşik devrelerini taşıyan yongaları (Integrated Circuits) baskı devre kartlarının (PCB) ya tek bir tarafında ya da her iki tarafında da taşırlar. Sıradan bellekler genelde soğutma çözümleri gerektirmezken, yüksek hızlarda çalışan üst seviye ürünler bazen bu gereksinime ihtiyaç duyarlar. İşte bu nedenle oyun meraklılarına ve hızaşırtmacılara hitap eden bu belleklerin her iki tarafına da metal plakalar yerleştirilmiştir. DRAM yongalarında doğrudan temas eden bu metal plakaların yüzey alanları ısıyı daha verimli dağıtabilmek için girinti ve çıkıntılarla genişletilmiştir, bu yüzden onlara ısı dağıtıcıları (heat spreaders) denmektedir. Birçok ısı dağıtıcısı ince, sert metalden yapılmıştır, fakat OCZ’nin ızgara tipi (Grill-type) soğutma yapısında olduğu gibi bazı özel çeşitleri de vardır. Yüksek hızlarda ve normalden yüksek gerilimle çalışan DRAM yongaları sadece bellek soğutmasından yararlanabilir, ancak farklı ısı dağıtıcılarının farklı etkilerini ölçmek zor bir olgu.

Corsair’in Dominator’ü ise iki ısı dağıtım yöntemiyle bellek soğutmasından en yüksek verimi almaya çalışıyor. İlk yöntem BGA DRAM (Ball Grid Array) yongalarının lehim noktalarıyla gerçekleşiyor; Bu sayede PCB’ye belirli bir miktardaki ısının iletimi garanti altına alınmış oluyor. İkinci yöntem ise bellek yongasının ve ısı dağıtıcısının en üst kısmıyla gerçekleşiyor. Dominator’ün bellek birimleri her iki tarafta bulunan bakır levhalara oturtulmuş. Bu bakır levhalar belleğin en üst kısmına kadar uzanıyor ve en üst kısımda (altın rengindeki bakır plaka uzantısının da üstünde) küçük alüminyum ısı dağıtıcıları bulunuyor. Bütün bunlara ilaveten Dominator, belleğin her iki tarafında birçok bellek sürümünden de aşina olduğumuz siyah ısı dağıtıcılarını bünyesinde barındırıyor. Sonuç olarak üstteki resimden de görebileceğiniz gibi dört sıra halinde girintili ve çıkıntılı bir ısı dağıtıcı grubu karşımıza çıkıyor. Bütün bu soğutma grubu Corsair tarafından DHX ya da Dual-Path Heat Exchange olarak lanse ediliyor.

Enhanced Performance Profiles (ya da EPP), SPD teknolojisi olarak bildiğiniz özelliğin bir uzantısı olma niteliği taşıyor. Her DDR bellek birimi kendi desteklediği bellek gecikmelerinin basit bir bilgisini taşıyan küçük bir bellek cihazı taşır (SPD-ROM). Anakartınız SPD verisini okuyarak kendiliğinden uygun bellek zamanlamalarını seçebilir. Bu sisteminizin daha kararlı bir biçimde çalışmasını sağlar.

Bununla beraber, eğer belleğinizin istediğiniz gecikmelerde çalışmasını istiyorsanız ilgili BIOS ayarlarına girip gecikme parametrelerini elle girmelisiniz. Aslında pek çok kullanıcı bunu pek beceremez ya da yapmaya korkar. Dolayısı ile Corsair ve Nvidia bu işlemin daha kolay bir biçimde halledilebilmesi için kendi Geliştirilmiş Başarım Profilleri (Enhanced Performance Profiles) ile beraber gelmeye başladılar. Bu özellik DDR2 uyumlu ve Corsair Dominator’de olduğu gibi SLI-ready destekli bir bellek için nForce5 ya da nForce6 anakartı kullanmayı gerektirmekte. Eğer her ikisine de sahipseniz platformunuz ideal zamanlamaları bulmakla kalmaz, komut hızını ve bellek gerilimini de denetleyebilir. Son olarak buradan çıkaracağımız sonuç, bellek üreticilerinin SPD’leri neden tutucu gecikmeler için programladıklarının ana sebebini kavramamızı sağlıyor: Çabuk ayarlar (Quick settings) EPP olmadan da değiştirilebilen yüksek gerilimlere ihtiyaç duyuyor.

Corsair Dominator Airflow belleklerin tam üstüne takılıyor.

Corsair Dominator Airflow belleklerin tam üstüne takılıyor.

SPD bilgisi uygun bellek zamanlamalarını sisteme bildirecektir, fakat bu değerlerin kendiliğinden değiştirilmesine izin vermiyor.

SPD bilgisi uygun bellek zamanlamalarını sisteme bildirecektir, fakat bu değerlerin kendiliğinden değiştirilmesine izin vermiyor.

Bir cevap yazın