Corsair’in PC10000 Bellekleriyle Uçuşa Geçin

Yeni DDR2 Dominator DIMM'leri, belleklerin üstüne kolayca takabileceğiniz bir aktif soğutma donatısı olan Corsair Dominator Airflow ile beraber geliyor.

Yeni DDR2 Dominator DIMM’leri, belleklerin üstüne kolayca takabileceğiniz bir aktif soğutma donatısı olan Corsair Dominator Airflow ile beraber geliyor.

Hızaşırtma kapsamlı bir geleneğe ve kısa bir geçmişe sahip: Genel kullanıcı bilgisayarlarındaki platform, işlemci ve belleklerin daha da zorlanabileceği yani yüksek hızlarda da çalışabileceği olgusu kısa sürede oldukça ün kazandı. Sistemlerin en yüksek başarıma ulaşması için gerekli ayarların yapılmasına olanak sunan yazılım ve donanımlar piyasada çoğalmaya başlayınca, dünyanın her yanından birçok insan kendi PC sistemleri üzerinde oynamaya başladılar. Şu an birçok kullanıcı işlemci ve platform hızını değiştirerek genel sistem hızlarını arttırmakla kalmayıp, ekran kartı yongalarını da ellerinden geldiğince hızlandırmak için çaba sarf ediyor. RAM belleklerini de içine alan saat hızı temelli her donanıma teknik olarak hızaşırtma uygulanabilir.

Sadece var olan donanımlarınızı normalden daha hızlı çalıştırdığınız için hızaşırtma maliyeti olmayan bir iştir. Genellikle bu eylem normalde sizinkilerden çok daha pahalı ve hızlı olan bileşenlerle aynı hızda çalışan bileşenleriniz olmasına yarar. Fakat günümüzde hızaşırtma artık sadece daha yüksek başarım elde etmek için sahip olduğunuz tek seçenek değil. Çünkü artık hızaşırtma da başlı başına bir sektör haline geldi. Bu aynı “otomobil tuning” pazarında parça aramak gibi bir şey. Bugün hatta çok yüksek hızaşırtmalı donanımlar kullanan en hızlı bilgisayarlar için yarışmalar bile düzenleniyor!

Tabii ki bazı üreticiler etikliği tartışılır olmakla birlikte karşılaştırma makalelerinin baş tacı olmak için doğuştan hızaşırtmalı ürünler üretmekten de geri durmuyorlar. Buna anakartları iyi bir örnek olarak verebiliriz: Eğer sisteminizin hızını %1 gibi küçük bir değer bile olsa da arttırabilirseniz, ürününüzün standart ayarlarıyla karşılaştırma testlerinden birincilikle ayrılması mümkün oluyor. Ne var ki “doğuştan hızaşırtma” aldatmacası eğilimi artık bugünlerde özel olarak tasarlanmış, hızaşırtmaya hazır olan ürünlerin yaratılması eğilimine dönüştü. Ekran kartı alanında ise Gainward Golden Sample serisi kartlarda olduğu gibi doğuştan hızaşırtmalı ekran kartları üreten firmalar çok ün kazandı. Öte yandan üreticiler, ürettikleri donanımlarının standart hızlarının çok üstünde çalışmasına rağmen, bu konudaki eski yaklaşımlarının aksine gene de ürünlerine normal garanti vermekten geri durmuyorlar. Anakart üreticileri, ürünlerinin varsayılan ayarlarda diğerlerinden pek farkı olmadığından, asıl mücadeleyi en yüksek hızaşırtma boşluğunu sunarak vermeyi hedefliyorlar.

Eğer genel bellek standartlarını JEDEC’in (Joint Electron Device Engineering Council) belirlediği bellek pazarını incelersek, bellek satıcı ve üreticilerinin çeşitli hızaşırtma durumlarına göre ürünler sunduklarını görürüz: Çift-kanal (dual-channel) bellek takımları, düşük gecikmeli parçalar ile yüksek hızlı DIMM’ler ve hızaşırtma deneyimleriniz için çok daha fazlası. İlginç olan şu ki Corsair’in piyasadaki saygınlığının çoğu oyun meraklıları ve hızaşırtmacılar için ürettiği belleklerde yatıyor.

Yeni PC10000 DIMM’leri (Çift Sıralı Bellek Modülü) de onların başında geliyor: Böylece Corsair yine en hızlı bellekleri üreten ilk firma olmuş oldu. CM2X1024-10000C5D DIMM’leri, çok yüksek saat hızına sahip, yeterli soğutma sunan tescilli ısı transferi sistemiyle gelen, “SLI-ready” etiketli ve uygun ayarlarda belleğin kendiliğinden yapılandırılmasını sağlayan Enhanced Performance Profiles (EPP) özelliği bulunan Dominator ailesinin en son üyelerinden.

Dominator, bu yeni modeli ile PC8888 (1111 MHz çift veri oranı hızı – double data rate speed)’den PC10000’e (1250 MHz DDR) geçerek hızını daha da arttırmış bulunuyor. Aslında bu iki modelin arasında kalan başka bir model daha var (PC9136 Dominator), fakat aralarındaki hız farkı çok az olduğundan onu bu deneyimize katmadık. 1111 MHz’den 1250 MHz’e yaklaşık %12.5’lik bir hız artımı olsa da, anlaşılan o ki bu gibi bir hıza ulaşmak için zamanlama parametrelerini biraz gevşek tutmuşlar. Peki yeni top modelimiz uğruna 600 dolar harcamaya değecek kadar başarım gösteriyor mu? Bunu anlamak için bir Intel Core 2 Duo E6700 kullanarak sırayla PC6400, PC8888 ve PC10000 hızlarındaki belleklerin başarım farkını karşılaştırdık. İkinci durum olarak ise eğer hızlı bellekler yerine parayı daha çok hızlı işlemciye harcarsanız neler olacağını görmek üzere deneyimize bir Core 2 Extreme X6800 ile PC6400 RAM ikilisini de dahil ettik.

Bir cevap yazın