Çorlu’da Kurulan HP Foxconn Bilgisayar Fabrikasını Gezdik

HP Foxconn, basın mensuplarını Avrupa Serbest Bölgesi’nde yeni kurulan bilgisayar fabrikalarının açılış törenine davet etti. Biz de, HP ve Foxconn ortaklığı ile kurulan bilgisayar fabrikasını gezme şansı bulduk.

Foxconn LogoHer ne kadar rakamlara bakınca Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisi olarak gözüküyorsa da, ülkemizin bilişim alanında oldukça geri kaldığı bir sır değil. Uzak Doğu ülkeleri, Avrupa ve Kuzey Amerika teknoloji alanında kıyasıya bir rekabet içerisinde yer alırken ne yazık ki Türkiye bu yarışa ancak seyirci olarak katılabiliyor.

Ülkemizde yüksek teknolojili üretim yapan bir donanım fabrikası ya da yüksek teknolojinin geliştirildiği herhangi bir ARGE tesisi bulunmuyor. Bunun yanında, daha çok Uzak Doğu ülkelerinde rastladığımız gelişmiş montaj fabrikalarını bile ancak resimlerde ve videolarda görebiliyoruz.

HP Foxconn’un Çorlu’da yaklaşık 60 milyon dolarlık bir yatırım ile açılışını yaptığı yeni bilgisayar fabrikası da ne yazık ki, teknolojide geldiğimiz noktanın bir kanıtı gibi. Şu an bu fabrikada yüksek teknoloji bir montaj yapılmıyor. Bu, bir bilgisayar montaj fabrikası.

Yine de, HP’nin yatırım için Türkiye’yi seçmiş olması, 1500-2000 insanın bu fabrikada istihdam edileceği ve belki de en önemlisi daha gelişmiş fabrikalar için bunun bir ön adım olacağı gerçeğinin de farkındayız.

İsterseniz, lafı daha fazla uzatmadan Foxconn tarafından sadece HP markalı bilgisayarların üretileceği fabrika hakkında daha fazla bilgi için sizi resim galerimize alalım.

Ayrıca bu fabrika hakkında ne düşündüğünüzü de bilmek isteriz.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Tayvan’ın yıllar önce başladığı noktaya yeni gelebildiysekte, bu adım Türkiye için küçük ama Serbest Bölgeler için büyük bir adımdır. Hayırlı olsun.

Bir cevap yazın