CORE Veya Boost? AMD Ve Intel’in Turbo Özelliklerini Karşılaştırdık

Intel, Core i5 ve Core i7 işlemcilerine Turbo Boost özelliğini eklerken AMD’nin altı çekirdekli Phenom II X6 modelleri Turbo CORE özelliğine sahipler. Her iki teknoloji de iş yükü durumuna göre işlemcinin dayanabileceği sınırlar içerisinde saat hızını yükseltmeyi amaçlıyor. Peki, hangisi bunu daha iyi yapıyor?

Arabalarda bulunan turbo sistemi motordaki hava yakıt karışımına etki ederek tork ve motor gücünü artırır. AMD ve Intel’in benzer isimlere sahip teknolojilerinin fiziksel bir parçanın işlemcinin üstüne takılmasıyla veya işlemciye giden gaz seviyesini etkilemesiyle ilgisi yok.

Bunun yerine her iki firmanın da altı çekirdekli modelleri, işlemci saat hızını iş yüküne bağlı olarak değiştiriyor ve gerektiğinde daha yüksek çekirdek hızlarına çıkabiliyorlar. Biz de Intel’in Turbo Boost’u mu yoksa AMD’nin Turbo CORE’u mu bunu daha iyi beceriyor görmek istedik.

Turbo Boost ve Trubo CORE

Turbo Boost ve Trubo CORE

Bu başarım artıran özelliği ilk kullanıma sunan Intel’di. 2008’in sonlarına doğru tanıtılan Nehalem mimarisine sahip Core i7 900 serisiyle Turbo Boost hayatımıza girdi. O zamanki teknoloji bütün çekirdekleri aynı anda bir kademe (133 MHz) veya iki ya da bir çekirdeği iki kademe hızlandırabiliyordu (modele göre değişebiliyor). 2009 yılında duyurulan dört çekirdekli LGA 1156 Lynnfield Core i5/i7 modellerindeyse Turbo Boost biraz daha geliştirilmişti: bir veya iki çekirdek dört kademe hızlandırılabiliyordu. Hatta 800-serisi işlemciler tek çekirdek etkin durumdayken saat hızını beş kademe artırabiliyorlardı. Her bir kademenin 133 MHz olduğu düşünülürse toplamda 533 MHz’ye varan hız artışları mümkün hale geliyor. Turbo Boost Intel’in iki çekirdekli Clarkdale Core i5 işlemcileri tarafından da destekleniyor.

AMD, Turbo CORE özelliğini ilk kez altı çekirdekli Phenom II X6 işlemcisiyle duyurdu ve yeni çıkan modellere bu özelliği ekliyor. Intel’in teknolojisi işlemcinin bir veya daha fazla çekirdeği hızlandırabilirken AMD’nin yaklaşımı altı çekirdekli işlemcilerde üç çekirdeği dört çekirdekli işlemcilerdeyse iki çekirdeği aynı anda hızlandırabiliyor.

AMD’nin en yeni Phenom II X6’sını ve Core i7-980X’i test masasına yatırdık ve bu iki teknolojiden hangisinin daha iyi çalıştığını anlamaya çalıştık. Bu iki işlemcinin başarımı aynı seviyede olmadığından (Intel daha güçlü) testleri Turbo özellikleri açık ve kapalıyken yaptık ve sonuçları kendi içinde karşılaştırdık. Bu sayede hangi Turbo özelliğinin test sonuçlarına daha iyi etki ettiğini görebileceğiz.

4 Yorum

  1. machka

    evet sonuçlardan da görüleceği üzere zaten yüksek frekanslarda çalışan işlemciler için pek fazla bişi ifade etmeyen bir teknoloji olmuş. bence 2.26ghz hızlarından 2.93ghz hızalarına cıkan işlemcilerle yapılan test bu teknolojinin yararlarını daha fazla gösterecektir. thgtr’den daha verimli sonuçların elde edileceği testler ile yaptıkları yeni incelemelerini bekliyoruz.

    saygılar

     

Bir cevap yazın