Core i7 – Phenom II Hızaşırtma Karşılaştırması

Bu karşılaşmanın bir giriş yazısına ihtiyacı yok ancak yine de bir giriş yapalım.

Intel’in geçtiğimiz yıl içinde başarım testlerimizin çoğunda birinci geldiği bir sır değil. İlk başta 45 nm Core 2 Duo platformuyla meraklılara ileri seviye ama bir o kadar da güvenli hızaşırtma imkanı sundu. Firmanın Core 2 Quad işlemcileri biraz daha yüksek maliyete sahiptiler ancak özellikle çok-işparçalı (multi-threaded) uygulamalarda harikalar yaratıyorlardı.

Yakın zamanda yapılan Core i7 duyurusu Intel’in başarım liderliğini daha da pekiştirdi. 3.2 GHz hızında çalışan Core i7 965 Extreme bir önceki başarım lideri Core 2 Extreme QX9770’e bile fark atıyor. Ayrıca Intel’in 300 USD altı pazara yönelik olarak çıkardığı 2.66 GHz hızındaki Core i7 920, havalı soğutma çözümleriyle 4 GHz seviyelerine sorun yaşamadan çıkabiliyor.

Intel’in teknoloji geçişlerini bu kadar yumuşak yapamadığı zamanlar olmuştu. Pentium 4 Prescott çekirdeğini düşünelim, Intel o zamanlarda AMD’nin Athlon 64 işlemcileriyle baş edemiyordu. Ancak yaptığı üretim teknolojisi geliştirmeleri ve mikro-mimari ince ayarlarıyla işler tam olarak tersine döndü. Peki AMD’nin buna cevabı ne oldu?

Core i7 920 ve Phenom II X4 940 başa baş mücade ediyor

Core i7 920 ve Phenom II X4 940 başa baş mücade ediyor

Şu ana kadar AMD oyunda kalabilmek için gevşek bir söyleyişle “değer” konusuna sarıldı. Kendi açısından bakıldığında Phenom X4 serisi ortalama başarıma sahipti. AMD de bunu biliyor ve bu yüzden kendi ürününü Intel’in yongasından daha ucuz biz fiyatla pazara sürüyor. Ancak Phenom pazarda tek başına olmak zorunda değildi. AMD’nin kendi yongasetleri özellikle de 790GX ve 790FX, pek çok kişinin kalbini kazanan CrossFire desteğiyle 2008’in ortalarından itibaren platform olarak bir miktar AMD’nin karizmasını toparladı.

AMD işlemciler, yongasetleri ve GPU’lar bir aradayken her bir bileşenin tek başına olduğundan daha başarılı olabiliyorlardı. Sonuç olarak firmanın Spider platformunu duyurma çabalarının (bulmacanın üç parçasının bir araya gelmesi) başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

AMD’nin Yeni Bir Şeylere İhtiyacı Var

Yeni rakibinin ortaya çıkmasından sonra (Intel Core i7) AMD, Spider platformunu yeni bir işlemci ve bütün parçaları bir araya getiren bir yazılımla değiştirdi. Geçtiğimiz hafta yayınlanan incelemeyi okuduysanız yeni Dragon platformu hakkında bilginiz vardır.

Ancak bu yazının konusu Phenom II’nin ayrıntıları yeniden gözden geçirmek değil. İşlemci mimarisi üzerinde yapılan önemli değişikliklerden yola çıkarak AMD’nin en hızlı 45 nm işlemcisiyle Intel’in orta seviye Core i7 920 işlemcisini hızaşırtma (overclock) yetenekleri açısından karşılaştırmaya karar verdik.

Takip eden sayfalarda her bir platformun nasıl hızaşırtıldığını, ne kadar ısındığını, maliyetini, en yüksek hızlarında ne kadar başarım sunduklarını ve tabi ki bir sonraki yükseltmeniz için hangisini tercih etmeniz gerektiğini bulacaksınız. windows media player

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

4 Yorum

 1. Ziyaretçi Ohannesburger

  corsair xms2 2×2 4gb ddr2 1066 ram yazıyor ama overdrive 667 mhz gösteriyor. dual olunca ne değişiyor peki hocam. yani ben de hyper ex ram aldım anakart 667 çalıştırdı. gigabyte sistemin gizli bios menüsü var ctrl + f1 orada 800 mhz e çektim. amma velakin bu sefer diğer 2gb rami takınca sistem zçtı. siz siz olun hyper ex almayın tavsiye etmiyorum onun yerine ocz alın.

 2. Ziyaretçi

  bence çokta eşit sistem değil birinin ramler 1600 diğeri 1066 niye intel 1066 değil ayrıca birisi kaç fiyat diğeri kaç fiyat eşit bir test olmamış ayrıca amd niye o kadar düşük kaldı bu işlemci 3,8 e kadar stok fanla bile stabil o/c edilebiliyor.

 3. Han Solo

  Bilgilerimi sayenizde artırıyorum.Teşekkür ederim.İntel kullanıcısı olmama rağmen, amd kalbimi her zaman feth ediyor.Daha bir cana yakın, daha bir halk tipi…intel sanki benden uzak bir aristokrat…Çok büyük ihtimalle uzun yıllardır kullandığım PIV işlemcili bilgisayarımı değiştireceğim..Hem de phenomla 🙂

 4. yolgezer

  birinde kullanılan ram 1600 ve intel bunun 1.333 ünü kullanıyo öbürünün ise 1066 mhz ram ya neden ona da 1.6 ghz ram takılmıyor. bir de merak ettiğim şu var core i 7 nasıl giriş seviyesi olmuş buna çok güldüm öyle bir denmiş ki burada anlatılan phenom 2 nasıl phenom 2 ayrıca x2 mi x4 mü x2 ise core i7 nin geçmesi normal çünkü

Bir cevap yazın