Core i7 İşlemcileri Nasıl Hızaşırtılır?

Intel’in bazı işlemci modelleri öyle güzel hızaşırtılıyor ki hemen hemen herkes kendi işlemcileriyle %30-50 kadar daha yüksek frekansları elde edebiliyor. Öte yandan aşırı hızaşırtma güç tüketimini de büyük oranda arttırır çünkü işlemciler yüksek hızlar için yüksek gerilimlere ihtiyaç duyarlar.

Bugün Core i7 920 işlemcisinin makul bir güç tüketimi olması kaydıyla nasıl ve ne kadar hızlandırılması gerektiğini öğreneceğiz hep beraber.

Core i7 İşlemcileri Nasıl Hızaşırtılır?

Hızaşırtma Anakart ve İşlemci Satın Alımında Önemli Bir Kıstas

1990’lı yıllarda hızaşırtma için sistem hızlarını, çarpanları ve gerilimi değiştirme seçenekleri sunan anakart modellerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Oysa bugünlerde ortalama diyebileceğimiz anakartlarda bile temel hızaşırtma seçeneklerinin olduğunu görüyoruz. Üst düzey anakartlar ise adeta hızaşırtma üzerine kurulmuşlar. Evet, hızaşırtma özellikleri bir anakartın fiyatını ve satış rakamlarını etkileyen en önemli etmenlerden biri haline geldi.

Her ne kadar tüketicilerin çok küçük bir kısmı sistemlerini büyük oranda hızaşırtmalı olarak kullanırken, eğer ürettiğiniz bir bilgisayar parçasını normalden daha pahalıya satmak istiyorsanız birkaç hızaşırtma özelliği ekleyin gitsin.

Herkes Hızaşırtma Yapabilir

Birçok bilgisayar parçası çalışabilecekleri en yüksek frekanstan çok daha düşük frekanslarla piyasaya sürülür. Biz buna “boşluk payı” diyoruz. Bunun anlamı neredeyse tüm bileşenleri normal hızından daha yüksek hızlarda çalıştırabilirsiniz. Hızaşırtma güncel altyapıların genelinde desteklendiği için artık eskisi kadar sakıncalı ve tehlikeli bir eylem olmaktan çıktı.

Eğer %10-20 gibi makul bir oranda hızaşırtma gerçekleştirirseniz, hemen hemen tüm işlemciler düzgün ve kararlı çalışarak genel sistem başarımı farkına varabileceğiniz derecede artacaktır. Ayrıca böyle bir senaryoda donanımınızın kalıcı hasar görme riski neredeyse sıfırdır. Tüm yapmanız gereken otomatik hızaşırtma ayarlarını seçerek işlemci frekansını değiştirmek ya da pahalı anakartların birçoğunda olduğu gibi hızaşırtma profillerinden birini seçerek tek bir dokunuşla bunu gerçekleştirmek.

Ne Kadar Hızlandırmalısınız?

Elbette hızaşırtma meraklılarına %10-20 yetmez; başkalarıyla sürekli rekabet içindedirler, elde edebileceklerinin en iyisini isterler. Bununla beraber herzaman donanımlarınızın yetenekleriyle sınırlı olduğunuzu ve bazen arkadaşlarınız kadar şanslı olamayabileceğinizi aklınızın bir köşesine yazın.

Bugünkü makalemiz için Intel Core i7 920 tabanlı bir deney sistemi oluşturarak normalden daha yüksek frekanslar için başarım ve güç tüketim değerlerini ölçtük. Elde ettiğimiz sonuçlar belirli bir yerden sonra frekans veya gerilim arttırmanın başarıma hiçbir katkısı olmadığını, yani hızaşırtmanın fiziksel sınırlarının yanında bir de mantıksal sınırının olduğunu açıkça ortaya koyacak.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın