Core i7: Dörtlü CrossFire, Üçlü SLI ve Cennet?

X58 Ve SLI Seçenekleri

Dedik ya SLI bir yongaseti meselesi değil, lisans meselesi. O yüzden her X58 anakartının aynı anda SLI desteleyeceğini düşünmek hayal kırıklığı yaratabilir. Bir anakartın SLI lisansı alması için ne gerekli? İlk önce ilgili anakart Nvidia’nın araştırma merkezinde kararlılık, güç, uyumluluk ve katman deneylerinden geçer puan almalı. Ondan sonrası kolay zaten.

Nvidia’nın lisans için firmalardan ne istediğini bilmiyoruz ancak her anakart üreticisi belirli bir ücret ödemek zorunda. Ayrıca en ucuz X58 anakartın fiyatı bile 300$’ın üzerinde olduğuna göre anakartların toplam maliyetine SLI lisanslama ücreti de eklenmiş olabilir.

X58 Ve SLI Seçenekleri

Nvidia’ya göre onaylama süreci oldukça ayrıntılı ve geniş. Anakartlar ikili, üçlü ve dörtlü SLI yapılandırmalarıyla ve bir grup farklı üçüncü parti cihazlarla deneniyor. Üstelik sistem en fazla ilgi gören 15, deneylerde en sık kullanılan 15 ve PhysX desteği olan 15 oyunla beraber test ediliyor ve video oynatma/dönüştürme başarımı da dikkate alınıyor. Üstüne üslük sistemler mekanik olarak da bir takım deneyden geçiyor. Son olarak bir işkence deneyinden daha geçtikten sonra PCI Express tanımlarına ne kadar uyduklarına bakılıyor.

AMD’de de CrossFireX uyumluluğu için kartları benzer deneylere tabi tutmakta. O yüzden kendisinin üretmediği bir platform için ilk kez lisanslama işine girişen Nvidia’yı bu sıkılığından dolayı yadırgamayın.

Doğal olarak X58 anakartını SLI yapılandırmasıyla beraber kullanmak için satın alacaksanız gözünüzü dört açmalısınız. Örneğin Intel’in kendi anakartı DX58SO SLI desteklemiyor. Intel’e bunun nedenini sorduk ve iki şirketin çıkarlarına uygun şartlar olmadığı için lisanslama işlemi yapılmadığını öğrendik.

Yuvalar ve Hatlar

X58 anakartlara bakarken altı farklı yuva ve hat yapılandırmasıyla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan dördünü PCI Express hatlarının tamamını X58 kuzeyköprüsünden aldıkları için doğal kabul ediyoruz. Diğer iki yapılandırma Nvidia’nın nForce 200 köprü yongası ile fazladan hat sağlıyor.

X58 Ve SLI Seçenekleri

En basit yerleşim şekli, 16 hatlı iki adet x16 yuvası. Çift Nvidia ekran kartı kullanacaklar için en uygun çözüm bu.

X58 Ve SLI Seçenekleri

Doğal üç yuvalı yerleşim kulağa daha bir hoş geliyor (3-Way SLI). X58 bu durumda da üç yuvaya birden yeteri kadar hat sağlayabiliyor ancak bit yuva 16 hattın tümünü alırken diğer yuvalara sekizer adet hat düşüyor. Ancak bunlar birer PCI Express 2.0 hattı olduğu için darboğaz oluşma ihtimalinden bahsetmek biraz mantık dışı olur çünkü 2.0 standardının veriyolu genişliği eski 1.1 standardına iki kat fazla ve bu yola sığmayacak büyüklükte bir ekran kartıyla daha tanışmadık.

X58 Ve SLI Seçenekleri

Henüz yukarıdaki gibi bir yerleşime sahip anakart görmesek de Nvidia dört yuvanın doğal olarak desteklendiğine dikkat çekiyor. Dört yuva ihtiyaçtan fazla mı? İhtiyaçtan ihtiyaca göre değişir. Mesela bir üçlü SLI yapılandırması kurup dördüncü yuvaya da PhysX teknolojisi için daha zayıf bir Nvidia ekran kartı takabilirsiniz. Öte yandan aşırı ısınma ve güç tüketimi bu yapılandırmanın kurulmasında büyük birer engel oluşturuyorlar. Elektrik faturasını ödeyebilecek kadar zengin olsanız da dört adet GeForce GTX ekran kartı sisteminizi fırına çevirmek için yeterlidir.

X58 Ve SLI Seçenekleri

X58 Ve SLI Seçenekleri

Üç veya dört yuvanın her birine Nforce 200 köprü yongasıyla x16 hat vermek mümkün. Tek nForce 200 üç adet, çift nForce 200 ise dört adet ekran kartı yuvası için gerekli. Nvidia, nForce 200 yongalarının her iki ekran kartı arasındaki haberleşme mesafesini kısaltarak başarımı olumlu yönde etkileyebileceğini iddia ediyor. Buna rağmen anakart üreticileriyle yaptığımız görüşmelerde nForce 200 yongası eklemeye gerek duymadıkları izlenimini edindik. Yine de yoğun bilimsel hesaplamalar için kullanılan Tesla anakartlarında bu yongalar oldukça işe yarayabilir.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın