Core i7: Dörtlü CrossFire, Üçlü SLI ve Cennet?

Intel’in Bloomfield kod adlı Core i7 işlemcisi ilgili teknik bilgileri iki sene öncesinden beridir biliyoruz. Intel’in bilindik mimarisi Core i7 ile bambaşka bir hale büründü ve oyuncular ilk testlerle beraber CrossFire ve SLI için umut tazelediler. Aslında kabaca bakarsak Intel AMD’nin yaklaşımını kendi mimarisine uygulamaktan çok daha fazlasını yapmadı: Kocaman L2 önbellek dört parçaya ayrılıp küçülürken, onun yerini daha da büyük bir L3 önbellek aldı. Çekirdekleri ve denetleyicileri birbirine bağlayan QuickPath’ın aynen HyperTransport gibi çalıştığını söyleyebiliriz. Ve elbette tümleşik bellek denetleyicisi. Sonuçta Core i7, “temel olarak” AMD Phenom’a ne kadar da benziyor değil mi? Daha önce bilmeseydik Intel’in yeminini bozup bambaşka bir pazara yöneldiğini düşünürdük çünkü bu işlemciler başarım bakımından yeni bir çığır açıyor.

Ama biliyoruz. Hatta sizin sandığınızdan daha fazlasını… Güz döneminde düzenlenen Intel Geliştiricileri Forumu’nda Intel temsilcileri bize Core i7 işlemcileri hakkında çok ayrıntılı bilgiler sundu. Üstelik yeni mimarinin getirdiği başarımı yüzdelerle ifade ederek açıklamayı da bizden esirgemediler. Bu rakamlara göre Core i7’ler video düzenleme, dönüştürme ve profesyonel işistasyonu uygulamalarında harikalar yaratıyor ve oyunlarda da azımsanamayacak bir hızlanma sağlıyorlar. Kısacası, Nehalem mikro-mimarisi oldukça gelişmiş bir teknoloji ürünü. İşte bütün bunlar bize oldukça uçuk bir deney yapmamız için duyduğumuz cesareti verdi. Bununla beraber Intel bu işlemcilerle oyunculardan sanki çok iş dünyasını hedefliyor çünkü dediğimiz gibi oyunlar dışındaki profesyonel uygulamalarda inanılması güç bir başarım artışı söz konusu.

Core i7: Dörtlü CrossFire, Üçlü SLI ve Cennet?

Biraz Altyapıdan Bahsedelim

Şimdi biraz Nehalem’i tamamlayan X58 altyapısının derinliklerine inelim. Yeni yongaseti hakkında tüm detaylar çıkmadan önce X58’in CrossFireX için iki x16 PCI Express 2.0 yuvası üzerinden tam bant genişliği sunacağını işittik. X48 yongaseti halihazırda aynı donanıma ve desteğe sahip olduğu için ilk önce pek şaşırmamıştık.

Daha sonra X58’in bununla da yetinmeyip aynen Intel’in Skulltrail platformu gibi Nvidia SLI teknolojisini de destekleyeceği yönünde söylentiler çıkmaya başladı.

Core i7: Dörtlü CrossFire, Üçlü SLI ve Cennet?

Söylentiler de evrim geçirebilen varlıklardır. SLI teknolojisinin destekleneceği kesinleştiği anda biz de dahil olmak üzere pek çok donanım uzmanı bunun ancak nForce 200 köprü yongasıyla sağlanabileceğini düşünmekteydi. Fakat birkaç hafta sonra düzenlenen NVISION ’08 etkinliğinde şirket X58’i doğal yollardan, yani köprü yongasına gerek olmadan destekleneceğini müjdeledi. Ayrıca bu desteğe üçlü (3-way) SLI teknolojisi de dahil edildi. Kısacası SLI desteğinin ek yonga gerektireceği konusunda yanılmış olduk. SLI bir yonga meselesi değil, lisanslama meselesiymiş. Nvidia aynı etkinlikte bizimle SLI lisansı elde etmenin şartlarını ve aşamalarını paylaştı ve X58 ile nForce 200’ün beraberce kullanıldığında neler olabileceğini de söyledi.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın