Core i5/i7 Enerji Verimliliği: Turbo Boost Destek mi Köstek mi?

Intel’in yeni LGA 1156 temelli Core i5 700 ve Core i7 800 serisi işlemcileri büyük bir etkiyle pazara girdi. Ürünlerin duyurusu sırasında yayınladığımız inceleme yazısı her şeyi ayrıntıyla anlatıyor. Kısaca hatırlatmak gerekirse yeni işlemciler Core 2 Quad’lara göre daha yüksek başarım sunuyorlar. Burada şaşırtıcı bir durum yok. Ancak Intel, işlemcilerin güç tüketimi açısından da oldukça iddialı olduğunu belirtiyor. Biz de bu iddiayı mercek altına almak istedik.

Core i5 ve Core i7

Core i5, i7: Intel’in LGA 1156 yuvası için yeni işlemcileri.

Core i5’in Getirdiği Yenilikler

Başarım açısından yeni P55 platformu ve Intel’in Lynnfield işlemcileri yeterince etkileyici sonuçlar veriyor ancak bu yazıda bunlara farklı bir açıdan bakmak istiyoruz. Platformun temelleri geçtiğimiz yıl çıkan LGA 1366 Core i7’lerde görülen Nehalem mimarisine dayanıyor. Bu bakımdan Lynnfield’ın getirdiği yeniliklerin devrimsel değil daha çok evrimsel olarak nitelenebilir.

Ancak Intel’in ince ayar çekme konusunda çok iyi olduğunu söylemeliyiz. Teknoloji açısından bakıldığında Core i5’ler PCI Express denetleyicisini de çekirdek içine aldığından daha tümleşik bir yapıya sahipler. Turbo Boost’un daha etkili bir sürümü işparçası uyumlu olmayan uygulamalarda daha yüksek başarım sunabiliyor. Gelecek aylarda Intel’in grafik yongasını da çekirdeğin içine dahil etmeyi planladığını düşünürsek bu aşamanın bir gereklilik olduğu belli oluyor. Dinamik hızaşırtma hayali geliştirilen TurboBoost özelliği sayesinde gerçekleşmiş görünüyor. Ancak son birkaç yıldır bazı anakart üreticilerinin benzer özellikler sunduğunu da unutmamak lazım.

Yeni LGA1156 işlemcilerin kullanıcılar açısından iki önemli artısı olduğunu düşünüyoruz. İlki, tümleşik PCI Express 2.0 denetleyicisi sayesinde tüketilen güç azalmış oluyor. İkinci artı ise başarım: TurboBoost bazı uygulamalar altında Core i7 900 serisi ürünlerin performansını vermesini sağlıyor.

Gerektiğinde Başarım Artışı

TurboBoost’un şu an kullanımda olan en yeni sürümü, Core i5 700 serisi işlemcilerde her biri 133 MHz aralıklarla dört kademe, Core i7 800 serisi işlemcilerde ise yine her biri 133 MHz olan beş kademe hız artışı gerçekleştirebiliyor. Yani sırasıyla 533 ve 667 MHz saat hızı artışı söz konusu. İki çekirdek dört kademe, üç veya dört çekirdek ise bir kademe yani 133 MHz hız artışı yapabiliyor (hatta Core i7 860 modelinde 266 MHz). Normal olarak işlemciler ne zaman yüksek hızla çalışmaya başlasalar tükettikleri güç de hemen artıyor. Ancak Intel’in Güç Denetim Birimi işlemcilerin 95 W sınırı geçmesini de engelliyor.

Cevaplamak istediğimiz bazı temel sorular var: Core 2 Quad platformlarıyla karşılaştırıldığında sistemin toplam güç tüketiminde ne kadar azalma var? Yeni LGA 1156 nesli ürünlerin verimliliği (performans/watt) nedir? TurboBoost etkin ve devre dışıyken LGA 1156 sistemlerin verimlilik farkı nasıl oluyor?

Bir cevap yazın