Core i3, Core 2 Duo’dan Daha Mı Hızlı?

Neye göre ve nasıl? Intel, IDF etkinliğinde Arrandale kod adlı 32 nm dizüstü işlemcileriyle ufak bir deney gerçekleştirdi.WinZip uygulamasının çalıştırıldığı deneyde Core i3 ya da Arrandale “haliyle” Core 2 Duo’yu geride bıraktı. (Core 2’li sistem 45 nm Penryn işlemcili bir masaüstü bilgisayar). Deneyin videosunu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Westmere

Nehalem mimarisinin devamı olan Westmere mimarisini kullanacak olan bu çift çekirdekli işlemciler üzerlerinde bellek denetleyicisinin yanında tümleşik grafik devresini de barındırıyorlar. Böylece PC üreticileri daha da küçük dizüstü bilgisayarlar tasarlayabilecekler. Farklı yongalar küçültülüp birleştirildikçe gelecekte sadece “ekrandan” meydana gelen son derece taşınabilir, ince ve hızlı bilgisayarların hayal olmadığını söyleyebiliriz.

Hatırlayacak olursak, Intel Clarksfield kod adlı mobil Core i7 işlemcilerini henüz geçenlerde duyurmuştu. Yeni nesil Core i-serisi işlemciler bundan sonra artık tamamen Core 2 işlemcilerin yerini alacak. Yine de Core 2 işlemcileri başarım bakımından hala son derece yeterliler. AMD’nin buna karşılık gelecek cevabını merakla bekliyoruz.

Bir cevap yazın