Core 2 Duo İçin Dört 975X Anakart

Intel 975X Platform

Intel 975X Platform

Şu anda pazarda Soket 775 yapısı için sadece iki ileri seviye yongaseti bulunuyor: Nvidia nForce 590 SLI ve Intel 975X. Her iki yongaseti de pazardaki tüm işlemcileri destekliyorlar ve karşılaştırılabilir anakartlarla birlikte geliyorlar. SLI yapılandırmasıyla çift ekran kart desteği kullanmak istiyorsanız Nvidia SLI, ATI Crossfire yapılandırması içinse 975X yongasetini kullanmanız gerekiyor. (AMD kısa süre önce ATI’yi satın aldığından üzerinde Intel işlemci bulunan ATI sistem görmek ilginç bir durum yaratıyor.)

975X, Intel’in ileri seviye masaüstleri ve giriş seviyesi iş istasyonları için önerdiği son teknoloji yongasetidir. FSB800 ve FSB1066 hızlarındaki Soket 775 Pentium 4, Pentium D, Core 2 Solo ve Core 2 Duo işlemcileri destekler ve çift kanal DDR2-800 bellek özelliğine sahiptir. Az önce belirttiğimiz gibi bu yongaseti her biri PCI Express x8 bağlantı hızında iki ekran kartı takılmasına izin veriyor veya bunun yerine tek bir ekran kartını x16 hızında takabiliyorsunuz.

Diğer aygıtların sisteme bağlanabilmesi için Intel bilindik ICH7R Günyeköprüsü bileşenini kullanmış. Bu yonga Yüksek Tanımlı ses (HD), sekiz USB 2.0, altı x1 PCI Express hattı, bir PCI veriyolu ve dört Seri ATA/300 girişini destekliyor. Ayrıca eski tip sürücüler için bir UltraATA/100 kanalı ve aynı sabit disklerle birden fazla RAID yapılandırması desteği sunan Intel’in Matrix Depolama teknolojisi de kullanımınıza sunuluyor.

Core 2 Duo Yeni Anakart Gerektiriyor

Ne yazık ki elinizde hazırda var olan 975X anakartınızla Core 2 Duo’ları çalıştıramıyorsunuz çünkü yeni işlemciler yeni platform özellikleri istiyorlar. İşleri daha karışık hale getirmek için Intel yongaseti ürün adını değiştirmiyor (muhtemelen büyük bir değişiklik yapılmadığı için). Bu yüzden doğrudan anakartın yongasetine bakarak Core 2 Duo destekleyip desteklemediği söylemek imkansız. Bunun için anakartın sürüm numarasına veya BIOS sürümüne bakıp bu bilgilerle üreticinin sayfasından Core 2 Duo desteği olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Core 2 Duo, sistemin fanları denetlemesini sağlayan Platform Ortamı Denetleme Arayüzü (Platform Environment Control Interface – PECI) için üç işlemci iğnesi (bağlantı ayağı) kullanıyor. Bütün Core 2 Duo işlemciler içlerinde, yönetici yonga tarafından denetlenen, birkaç tane sıcaklık algılayıcısı barındırırlar; bu sayede fan hızları, bileşenlerin sıcaklıklarına göre ayarlanabilir. Ne yazık ki şu an için sadece Intel’in 975X anakartları bu özelliği destekleyebiliyorlar.

Bir cevap yazın