Core 2 Duo İçin Dört 975X Anakart

Sadece birkaç ay öncesine kadar işlemci pazarı günümüzdekine göre çok farklıydı: kullanıcılar yüksek başarım sunmalarından ve daha düşük güç tükettiklerinden dolayı Athlon 64’leri tercih ediyorlardı. Ancak Intel’in yeni işlemcisini duyurması her şeyi değiştirdi: Core 2 Duo açık bir şekilde daha iyi bir işlemci, hem daha hızlı hem daha verimli.

Yine de Intel’in liderliği tekrar eline alması işlemci pazarını çok fazla karıştırmadı; her ne kadar pazarda bulunan en iyi işlemci olmasa da AMD sistemlerin daha iyi seçenek olduğu senaryolar kurmak hala mümkün. Ne de olsa Core 2 Duo işlemciye sahip olmak için bedelini ödemeniz gerekiyor, AMD bu durumu iyi değerlendirerek fiyat indirimleriyle rekabeti sürdürmeye çalışıyor. Sonuç olarak pek çok Athlon 64 X2 sistem, Core 2 Duo rakiplerine göre daha uygun fiyatlara sahipler.

Peki şu anda yeni bir sistem toplayacaksanız bir Core 2 Duo işlemciye mi sahip olmalısınız? Cevap; kesinlikle “şart değil”. Eğer sınırlı bir bütçeye sahipseniz ne pahasına olursa olsun Core 2 Duo almak akıllıca olmayabilir. Eğer gelecekte de kullanabileceğiniz bir sistem almayı düşünüyorsanız AMD’nin Soket AM2 platformuyla Intel’in Soket 775 platformu bir süre daha ortalarda olacaklar. Yakın zamanda AMD 65 nm işlemcilerini duyuracak ve Intel de dört çekirdekli işlemcilerini çıkaracak, bunların hepsi az önce bahsettiğimiz platformlarla uyumlu olacaklar. Sonuç olarak eğer biraz daha bütçenizi zorlayabiliyorsanız ve işlemci ile anakarta biraz daha fazla para harcayabiliyorsanız Core 2 Duo işlemcili bir sistem kesinlikle daha hızlı çalışacaktır.

Bir cevap yazın