Core 2 Çiftliğinde Bir Gezinti: Yedi P965 Anakart Karşılaştırıldı

Core 2 Çiftliğinde Bir Gezinti: Yedi P965 Anakart Karşılaştırıldı

Meydan hazırlandı: yedi genç yetenek onuru için karşı karşıya gelecek. Seçtikleri silah Intel’in Core 2 Duo serisi masaüstü işlemcileri için çıkardığı en yeni yongaseti P965. Daha iyi yüksek hızlı bellek desteği ve daha yüksek hızaşırtma potansiyeli yeni yongasetini kendinden önceki 975X modeline göre tercih sebebi yapıyor, tabi yapılan değişiklikler sadece bu kadar değil.

Yeni Kuzeyköprüsü resmen DDR2-800 bellek desteği sunuyor ve kendinden önceki 975X’e göre DDR2-1066 hızında daha kararlı çalışıyor; eski anakartlar resmen DDR2-667 hızını destekliyordu (tabi daha yüksek hızları desteklediğini söyleyen anakart modelleri vardı). Ancak ileri seviye 975X yongasetinin tersine “orta seviye” P965, yerel Crossfire desteği için PCI Express x16 arayüzünü iki tane x8 arayüzüne bölmeye imkan tanımıyor. Orta seviye olmanın bir başka sonucu olarak P965 bazı uygulamalarda 975X’e göre az da olsa düşük başarım gösterdiği söyleniyordu fakat son yaptığımız karşılaştırma deneyleri bunun böyle olmadığını gösteriyor.

Core 2 Çiftliğinde Bir Gezinti: Yedi P965 Anakart Karşılaştırıldı

On USB 2.0 ve altı Seri ATA girişi destekleyen (ICH7R’ye göre her birinden ikişer fazla) ICH8R güneyköprüsü ile önemli değişiklikler hayatımıza giriyor. Fazladan eklenen Seri ATA bağlantılar için ICH7’de desteklenen iki ATA-100 desteği kurban edilmiş. Intel’in bu yaklaşımı SATA optik sürücülerin az bulunur ve pahalı olmalarından dolayı eleştirilebilir fakat bu tür yenilikçi hareketler sayesinde pazara yeni ürünlerin girmesi hızlandırılıyor. Teknolojik değişimi biraz rahat hale getirmek için yedi adayımızda da sonradan eklenme bir ATA denetleyicisi bulunuyor.

ICH7R’de olduğu gibi ICH8R’de de Intel’in Matrix RAID özelliğini 0/1/5/10 kiplerinde destekleniyor. Bu özellik sayesinde aynı diskler üzerine iki farklı RAID dizileri kurulabiliyor. ICH8 serisinde yeni olan şeylerden biride, fan hızlarını yavaşlatan ve rahatsız edici hızlanma yavaşlama döngülerini azaltan, Intel Quiet Sistem Technology (QST – Sessiz Sistem Teknolojisi).

Bir cevap yazın