CoolIT’den Sıra Dışı İşlemci Soğutucuları

CoolIT'den Sıra Dışı İşlemci Soğutucuları

Her PC meraklısı bilgisayarların aynı zamanda hem soğuk hem de sessiz çalışamayacağını az çok bilir. Bunu gerçeğe dönüştürmek için hangi yola başvurmamız gerektiğini tartışaduralım, daha serin ve sessiz çalışmak, gerçekleştirmesi gerçekten zor bir hedeftir.

Birçok arkadaş sıvılı soğutmayı mükemmel bir çözüm sayarlar: Gerçekten de sıkı bir sıvılı soğutma sistemi en iyi aktif soğutmalı (hava üflemeli) soğutuculardan bile çok daha iyi soğutma ve sessizlik sağlar. Ancak her ne kadar sıvılı soğutma hava üflemeli soğutmaya göre çok daha iyi olsa da eşi benzeri olmayan bir soğutma yöntemi de değil. İşlemcilerini soğutma uğruna sıvı azot kullanan cesur hızaşırtmacılardan ve bilgisayar bileşenlerini iletken olmayan sıvıların içine batırarak soğutan diğer bazı sistem uzmanlarından haberdar olduğunuzdan eminim. Kulağınızın bir yerlerden ısırıyor olabileceği diğer bir ilginç soğutma yöntemi ise termoelektrik soğutma cihazları (TEC ya da Peltier soğutucuları olarak da bilinir) ile alakalı.

“Termoelektrik” ve “Peltier” gibi kelimeleri sıkça duymamış olabilirsiniz ancak bu teknoloji aslında eskiye dayanıyor. Termoelektrik soğutucular evlerimizde pek kullandığımız şeyler değiller çünkü verimleri çok ama çok düşük; örneğin, ideal bir buzdolabının sunduğu verimin %10’unu bile sunamıyorlar.

Bununla beraber, bazı avantajları da yok değil. TEC’ler çok basit bir katı-hal (solid-state) teknolojisi kullanırlar ve hareketli parçaları da yoktur. TEC’ler ayrıca soğuttukları bileşenin sıcaklığını ortam sıcaklığının altına indirebilirler. Şimdi bunu radyatör ve fanları olan bir sulu soğutma sistemi ile karşılaştıralım: Radyatör içindeki suyun sıcaklığı kesinlikle ortam sıcaklığının altına inemez. Öte yandan bir TEC, sıcaklığı daha önce dediğimiz gibi ortam sıcaklığının altına indirebilir.

Elbette bir şeyi ortam sıcaklığının altına düşürürseniz buğulanma problemiyle karşılaşırsınız. Rutubetin zararlarını hepimiz biliriz ve kimse işlemcisinin üstünün nemli kalmasını istemez. Fakat eğer sıvılı soğutmayı termoelektrik soğutmayla birleştirirseniz iki ayrı sistemin de avantajlarını kullanabilirsiniz. Hadi hep birlikte CoolIT’nin Freezone ve Eliminator CPU soğutma sistemleriyle tanışalım.

CoolIT'den Sıra Dışı İşlemci Soğutucuları

Freezone ve Eliminator arasındaki temel fark soğutma gücüyle sınırlı. Freezone, CPU’dan saatte 175 Watt’lık bir ısıyı dağıtabilmesiyle bu iki modelden güçlü olanı. Eliminator ise saatte 125 Watt kadar bir ısıyı sönümleyebiliyor.

Freezone çok daha iyi soğutuyor fakat aynı zamanda daha fazla güç çekiyor. Freezone toplamda 56 Watt güç harcayan 6 TEC kullanırken, Eliminator en fazla 40 Watt güç tüketen 3 TEC’e sahip.

Fiyatları da bu iki modeli birbirinden ayırıyor. Freezone yurt dışındaki internet mağazalarında yaklaşık 290 Dolar’dan satılıyor. Buna karşılık Eliminator’a sadece 175 Dolar vererek sahip olmak mümkün. Freezone’nin 100 Dolar daha fazla pahalı olmayı hak edip hak etmediğini görmek oldukça ilginç olacak.

Freezone ve Eliminator, termoelektrik soğutma cihazı yardımıyla sıcaklığı düşük tutan kapalı bir sıvılı soğutma sisteminden oluşmakta. Böylelikle CoolIT, tipik sulu soğutma sistemlerinden daha küçük, daha az bakım gerektiren ve kurulumu daha basit ürünlere sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu iddialarının gerçekten doğru olup olmadığını test etmekten ve aktif fan soğutmalı ve diğer sulu soğutmalı sistemlere göre nasıl bir başarım göstereceğini (Koolance’ın Exos-2 sulu soğutma sistemini referans seçtik) görmekten büyük bir keyif alacağız.

Bir cevap yazın