Computex’te İkinci Gün – Ortalık Toz Duman

Intel’in Fiyat Baskısı Alt Seviyeyi Zorluyor

Intel bir kere daha oyunu sert oynamaya başladı. Geçtiğimiz yıl AMD ile rekabette pasif kaldıktan sonra artık silkindiğini ve kendine geldiğini görüyoruz. Intel Tayvanlı rakibine karşı savaşmak için kendi 845G ve 845E yongesetli anakartlarını sahaya sürdü. Bu biraz kafa karışıklığı yarattı ama beklentiler Intel’in yaz sonu gelmeden yongaseti fiyatlarını düşüreceği ve anakart üreticilerinin üretimlerini destekleyeceği yönünde.

Intel'in kendi demo alanı her zaman ana fuar alanından uzakta olmuştur

Intel’in kendi demo alanı her zaman ana fuar alanından uzakta olmuştur.

Bu yıl Intel ana fuar alanında yer alıyor ve etrafta birçok Intel promosyonu dağıtılıyor.

Bu yıl Intel ana fuar alanında yer alıyor ve etrafta birçok Intel promosyonu dağıtılıyor.

Intel uzun süre giriş seviyesi anakart pazarında kendine yer bulamadı. Şu anda ise firmanın fiyatları düşürerek bu alana da el atmakta olduğunu görüyoruz. Intel bir kez DDR limanına demir attıktan sonra, fiyat politikalarını kontrol altına aldı. Şimdi bu kontrolü kullanarak rekabette başarı kazanmaya çalışıyor.

AMD standının yeri daha iyi ve toplanan ziyaretçilere çekiçler ve tişörtler dağıtıyor. Çekiçler Tom's Hardware Guide stilinde değil. Hmmm.

AMD standının yeri daha iyi ve toplanan ziyaretçilere çekiçler ve tişörtler dağıtıyor. Çekiçler Tom’s Hardware Guide stilinde değil. Hmmm.

K8’i destekleyen firma çok ama standlardan da salkım salkım 845G ve 845E anakartlar sarkıyor. Yıl sonunda pazarın canlanmasını bekliyorlar. Orada olmalarının en büyük nedenlerinden biri de Intel’in öyle istemesi. Intel şu anda ortaklarını kendi anakartları ile rekabete boğuyor olsa da, eninde sonunda onları da pazara sürecek.

Sonuçta, anakart üreticileri kar marjlarını yüksek tutmak için AMD ürünlerini gözle görülür bir şekilde perakende kanalına ittiriyorlar ve kendilerini AMD’nin K8’i yıl sonunda pazara süreceği hayali ile avutuyorlar. Ancak yine de ortada dolaşan dedikodular AMD’nin Aralık ayında ancak 10,000 işlemci hazır edeceğini, 2003 yılının ilk çeyreğinde ise sadece 400,000 işlemci üretebileceğini söylüyorlar. Bu rakamlar kesinlikle K8’e verilen önemle örtüşmüyor. Kim bilir? Ben hala yıl sonunda çok büyük bir kavganın kopacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın