Computex’te İkinci Gün – Ortalık Toz Duman

Bugün, Taipei’de bir hava saldırısı tatbikatı vardı. Şimdiye kadar sıcak, rutubetli, garip yer sarsıntılarına sıkça rastlanan bir yer olduğunu öğrenmiştik. Şimdi de bu tatbikat meselesi çıktı. Ama bunun üzerinde durmayacağız çünkü fuarda çok güzel bir gün daha geçirdik. Bu yüzden fazla yakınmak istemiyorum. Zaten yakınsak ne olacak ki?

Buralarda işlerin nasıl yürüdüğüne baktığınızda bir şey kendini hemen belli ediyor. bütün firmalar “biz yapalım, nasıl olsa müşteri gelir” mantığı ile hareket ediyorlar. Herhangi bir firmanın standına geldiğinizde karşınıza sonsuz sayıda seçenek geliyor gibi sanıyorsunuz ilk bakışta, ancak biraz detaya girince işler değişiyor. Tayvan’daki üretici firmalarda istediğiniz her türlü donanımı üretecek kapasite var, ama bu kapasitelerini pazarın beklentilerine göre kullanıyorlar.

Computex fuarında da firmalar ABD'deki fuarlarda olduğu gibi daracık alanlarda aksiyon yaratma hastalığına tutulmuş durumdalar. Birileri buna dur demeli, bir de demolarda Riverdance DVD'sinin kullanılması yasaklanmalı.

Computex fuarında da firmalar ABD’deki fuarlarda olduğu gibi daracık alanlarda aksiyon yaratma hastalığına tutulmuş durumdalar. Birileri buna dur demeli, bir de demolarda Riverdance DVD’sinin kullanılması yasaklanmalı.

Örneğin nForce anakartları ele alın, kusacak kadar nForce anakart gördüm. Sergi vitrinlerinde alıcıları bekliyor gibilerdi. Ancak anakart üreticileri ile görüştüğünüzde gelecekteki üretimleri ile ilgili net bir şey söylemekten kaçınıyorlar.

“Alıcısı varsa istediğiniz kadar yaparız.”

İşte firmaların anlayışı bu. Bu yüzden ortalık K8 anakart kaynıyor, ama hiçbirinde işlemci yok, çünkü K8 işlemci ortada yok. Söylenen göre AMD Aralık ayına kadar sadece 10,000 adet üretebilirmiş; 2003’ün ilk çeyreğinde de en fazla 400,000 adede çıkabilirmiş. Pek rüyaları süsleyecek bir rakam gibi durmuyor ama genel eğilime ters gitmeyi seven basının sarfettiği sözcüklere bakarsanız hiç böyle düşünmezsiniz.

Fuarda bakılacak çok fazla ürün var, ama bu ürünleri birilerinin istemesi lazım ki firmalar üretim yapsınlar. Buralarda gördüğüm ürünlerin yüzde doksanı hiç bir zaman ABD veya Avrupa piyasasına girmeyecek. Üretilen donanımlar en fazla Çin, Hindistan belki biraz da Avrupa’ya kadar gidebilecek.

Ortalıkta birçok spekülasyon dönüyor. Bu yüzden bir sürü anakart markası ve modeli ile yazıyı doldurmaya çekiniyorum, çünkü geleceğin bun anakartlar veya çeşitlemeleri için neler getireceğini bilemiyorum.

Bir cevap yazın