Computex Bölüm III – Anakart Üreticileri Anakarttan Bıkmış

ALi’nin K8 Yongaseti Ve HyperTransport’lu P4 Platformu

K8 anakart üreticileri ya VIA ya AMD yongasetleri kullanırken ALi de K8 cephesinde yer almayı planlıyor. Nerede çokluk orada eğlence.

Henüz çıkmış değil ama Güney Köprüsü teknolojisini yenileyen ALi HyperTranport ile bir şeyler yapmakta kararlı. K8 için yeni bir Kuzey Köprüsü de sunarak ürün yelpazesini genişletiyor.

Henüz çıkmış değil ama Güney Köprüsü teknolojisini yenileyen ALi HyperTranport ile bir şeyler yapmakta kararlı. K8 için yeni bir Kuzey Köprüsü de sunarak ürün yelpazesini genişletiyor.

Burada ana yonga M1563 güney köprüsü; M1687 kuzey köprüsü ise eşleştiğinde K8 platformu, M1681 ile eşleştiğinde ise P4 platformu için kullanılıyor. Yanlış duymadınız, P4 için HyperTransport bağlantılı bir kuzey köprüsü yolda.

ALi'nin K8 yongasetinin blok diyagramı.

ALi’nin K8 yongasetinin blok diyagramı.

ALi yaklaşık 2 yıl önce, kendisi için karlı bir iş alanı olan yongaseti pazarında güney köprüsünü yenilerken, Sun ve Transmeta gibi müşterileriyle görüşmeye başladı. PCI standardı artık yetmemeye başlarken, yeni güney köprüsü mimarisine HyperTransport veriyolunu uygulayarak bu teknolojinin esnekliğinden ve yüksek bantgenişliğinden yararlanmak istedi. Bunun sonucunda üretilen ilk yongasetli örnekleri bu ay çıktı; gelecek ay da büyük anakart üreticilerine gönderilecek.

Kuzey köprüsü tamamen P4 için üretilmiş ama güney köprüsü bu P4 platformuna HyperTransport'u kazandırıyor. Intel anakartta HyperTransport olması ironik.

Kuzey köprüsü tamamen P4 için üretilmiş ama güney köprüsü bu P4 platformuna HyperTransport’u kazandırıyor. Intel anakartta HyperTransport olması ironik kaçıyor.

ALi güzel iş çıkarmış. K8 yongasetine piyasanın ne reaksiyon göstereceğini çok merak ediyorum ancak ALi muhtemelen en iyi işi güney köprüsünde yapacak.

Bir cevap yazın