Computex: Android’i Olmayan Yok Ama…

Harikalar diyarı pek de harika olmayabilir.

Herkes bu yılki Computex‘in ne kadar “miskin” geçtiğinden yakınıyor. Firma adları değişse de, bir süre sonra standların birbirinin aynı gelmeye başladığı da bir gerçek. Toplantının tek heyecan kaynağı ise yeni Android tabletler. Eğer firma olarak bir Android’iniz yoksa, kelimenin tam anlamıyla, “diğerleri” arasında kalabalığa kaynayıp gideceğiniz kesin.

Creative Ziio Android Tablet

Creative Ziio, Android tabletlere örnek...

Peki bu Android tabletlerin dünyamıza hemen egemen olacağı anlamına mı geliyor? O kadar da çabuk değil.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen birkaç firma yetkilisi, çoğu firmanın Android kervanına genelde pazarda daha kalıcı görünmek adına katıldığını söylüyor. Ancak isimsiz yetkililere Apple ile rekabeti sorduğumuzda, hemen hepsi, gerçek pazar başarısından söz edilebilecek ürünlerin gelecekte de yine Apple logolu ürünler olacağını düşünüyorlar.

Neden mi? Çünkü…

İstikrarlı altyapı. Kolay kullanılır arayüz. Zengin uygulama mağazası. Veee; uygulamalara para ödemeye gönüllü bir tüketici kitlesi.

Android’in özünde ise “açık kaynak” kodlar yattığı ve bu da genelde “bedava” anlamına geldiği için, Android kullanıcılarının uygulamalara para vermek istemeyeceği düşünülüyor. iOS‘un mantığıyla ucuz uygulamaların son derece uyum içinde olması, ancak Android için durumun istikrarlı olmamasının, parçalı ve dağınık bir uygulama deneyimine yol açmasından endişe ediliyor.

Dahası donanım cephesindeki parçalı ve dağınık yapının da geliştiricilere zorluk çıkarması bekleniyor. Bir tablette çok güzel görünen bir uygulama, bir diğerinde çok farklı görünebiliyor. Dahası üreticilerin reklamlarında hala platform özellikleri yerine, donanım özelliklerini ön plana çıkarması ve bu konuda rekabet etmeye çalışması da işin cabası. İstikrar mı demiştik?

Bazı bayilerden duyduğumuz ilginç bir ayrıntı ise, Apple’la rekabette yalnızca Samsung‘un mücadele gücünün olduğuna inanılması. Az sayıdaki üretim rakamlarına rağmen şansı olduğunun düşünülmesinin tek nedeni, Samsung’un kendi LCD panel fabrikasına sahip olması ve panel maliyetlerini sübvanse edebilecek olması. Kendi hammadde üretimi bulunmayan diğer markaların, düşük üretim hacimleri nedeniyle, fiyatlarını Samsung gibi aşağı çekebilmeleri neredeyse imkansız. Aslında Apple da kendi hammaddesini üretmiyor, ancak iPad‘in çok başarılı satış rakamlarının sipariş gücünü kullanarak çok derin indirimler alabiliyor.

Yönetim kademelerinin Androidler’i pazar değil, prestij ürünü olarak görmeleri aslında bizi üzdü, ancak gerçekçi birilerinin de “kral çıplak” demesi gerekiyor ki, sektör yanlışlarından arınsın ve doğru yolu bulabilsin.

1 Yorum

Bir cevap yazın