Computex 2008 Özeti

Computex tamamen kendine özgün yapısıyla her yıl tonlarca ilginç donanıma ev sahipliği yapıyor. Bu yıl Computex 2008’de bazı önemli şeyleri görme şansımız oldu. Bunlardan ilki onlarca anakarttı. Büyük ve küçük anakart firmaları yeni ürün serilerini genellikle Computex’te tanıtırlar.

Computex 2008 Özeti

Olağan şüphelileri saymak gerekirse: MSI, Gigabyte, ECS, Asus, Albatro, ASRock, Foxcon, Jetway ve J&W. Bu yıl anakart ve yongaseti konusunda en büyük gürültü Intel G45 ve P45 yongaseti temelli anakartlarda yaşandı. P45 her ne kadar şu anda en sıcak konu olsa da Intel’in X48 yongasetine göre bazı eksikliklere sahip. Öreğin, P45, X48’in tersine 1600 MHz yerine sadece 1333 MHz FSB hızını destekliyor. Ayrıca genişleme kartları veriyolu genişliği konusunda da P45, X48’in sadece yarısı kadar genişlik sunuyor (P45 16 PCIe 2.0 hattı destekliyor).

Computex 2008 Özeti

Ancak henüz testler tam olarak yapılamamış olsa da edindiğimiz izlenime göre P45, çok daha ucuz olmasının yanında X48’le başarım alanında rekabet edebiliyor. Burada önemli olan nokta şu; son kullanıcı X48 gibi pahalı bir yongasetine para vermeden en ileri seviye başarımı satın alabilecek.

Diğer taraftan bu yıl Computex’in önemli bir kısmını Intel’in grafik hızlandırabilen ilk yongaseti olmasında dolayı G45 kaplıyordu. H264 ve VC1 donanımsal olarak destekleniyor. Ayrıca yongaseti doğuştan DisplayPort desteğiyle geliyor. Bu arayüz her ne kadar DVI’ya göre bazı artılara sahipse de henüz 2560×1600 çözünürlüğün üstünü desteklemiyor. Tabi pazarda henüz yeterince DisplayPort destekli ekranın olmadığını da hatırlamak lazım. DVI temelli paneller hala liderliği ellerinde tutuyorlar.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın