Computex 2004: 1. Gün

Computex 2004: 1. Gün

İşte bir kere daha Computex 2004 için Taipei’deyiz. SARS salgını nedeniyle organizatörlerin Eylül’den Haziran’a ertelemek zorunda kalmalarına rağmen bu seneki etkinlikte atmosfer iyimserdi. Çin’den yeni SARS salgını haberleri gelirken Tayvan şimdilik etkilenmedi. Herşeye rağmen Computex dünya çapındaki en önemli donanım etkinliklerinden biri olma geleneğini devam ettirmeyi başardı ve bizde böyle bir etkinliği kaçırmak istemedik.

Computex boyut olarak büyümüş artık dört salonu var. Salonları gezmek için daha fazla yürümeniz gerekiyorken Computex’in trafiği bundan etkilenmemiş.

Bu seneki etkinlik AMD’nin Athlon64 ve FX’ini birleştiren merakla beklenen Soket 939 mimarisini açıklamasından dolayı (incelememize bakabilirsiniz) oldukça ses getirdi. Anakart ve yongaseti firmaları destek için oradaydı ve bir çok insan da Intel’in günleri sayılı izlenimini bıraktı.

Ama Intel Pentium 4 Prescott’da yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. TDP değerini 103 watt ‘dan 89 watt sınırına çekilmesi planlanıyor (Athlon64’ün TDP değerine benziyor). Ek olarak bu sene sonunda Intel’in çift çekirdekli işlemcisi Jonah hazır olana kadar yeni bir ara adım bekleniyor. Söylentilere göre bu güncelleme NX-bit ve 64-bit uzantılarını sunacak. Ayrıca 925XE yongaseti sonunda 1066-MHz FSB hızını bu sene sonunda mümkün kılacak.

Bir cevap yazın