Computex 2002 – Kanlı Savaş Başladı

Nvidia’nın Yeni Nesil NForce’u

Dünyada ilk defa bizde! Yihhuuu! İşte Nvidia’nın yeni nesil nForce’u!

Evet, sanırım en sonunda başardık. İşte Nvidia’nın yeni nesil nForce’unun ilk resimleri. Soltek standında görülüyor.

 İşte Nvidia'nın yeni nesil nForce'unun ilk resimi

İşte Nvidia’nın yeni nesil nForce’unun ilk resimi.

İlk önce, Soltek yetkilileri gizlilik anlaşması gereği bu ürün hakkında yorum yapamayacaklarını ve resimlerinin çekilmesine izin veremeyeceklerini söylediler. Daha sonra Nvidia’dan birileri bir okey çekti, ben de çekiverdim resmini.

Ancak, birkaç stand daha ilerleyince işte bu aşağıdakini gördüm.

ASUS standında Nvidia'nın yeni nesil nForce'u görülüyor.

ASUS standında Nvidia’nın yeni nesil nForce’u görülüyor.

O zaman gizli mi, değil mi? Yani bu ürün ne zaman duyurulacak? Anlaşılan anakart üreticilerine sevkiyat Ağustos’ta başlayacak, Nvidia’nın resmi duyurusu ise Temmuz ayında yapılacak. Ancak fuarda sergilenişi, daha doğrusu sergilenir gibi yapılıp da pek reklam edilmeyişi biraz kafa karıştırıyor. Sonuçta bütün firmalar ürünün grafik performansının GeForce4 MX ayarında olacağını iddia ediyorlar. Bunun için bile bir dolu neşeli basın bülteni hazırlamaya değermiş. Konuyu biraz araştırmak için fuarı biraz daha gezmeye karar verdim.

Nvidia Crush 18 ASUS standında resminin çekilmesini bekliyor

Nvidia Crush 18 ASUS standında resminin çekilmesini bekliyor.

Bariz görülen ilk şey, bu ürünün Athlon için tasarlanmış olduğu. AMD ise 2003 başında K8’e geçecek. Yani, aldığım bilgi doğru ise, yeni nesil nForce’un beş altı ay sonra patlama yapması için yeni bir fırsat doğacak.

Yeni nesil nForce IGP (kuzey köprüsü) hem DDR333 hem de DDR400’ü destekleyecek. Ayrıca GeForce4 MX sınıfı grafiğe sahip olmayan bir “D” sürümü de çıkacak. Yeni nesil MCP’nin de (güney köprüsü) iki modeli üretilecek. İlki USB 1.1, ATA133, HyperTransport ve tek bir Ethernet hattı içeren temel bir model olacak. Plus modelinde ise USB 2.0, Dolby Digital, Firewire, ATA133 desteklenecek ve iki Ethernet hattı bulunacak.

Anakart üreticileri hala nForce’un fiyatını yüksek buluyorlar. Ancak Nvidia ile kader birliği etmiş olanlar böyle devam edecekler, çünkü marka bilinirliği açısından NVidia gerçekten çok başarılı. Yani şöyle diyebiliriz: Siz Nvidia hastası bilgisayar kullanıcıları yüzünden anakart fiyatları bir türlü düşmüyor.

Nvidia’ın yeni nesil nForce’u hakkında hem olumlu hem olumsuz haberleri tahmin etmek mümkün. Pentium 4 desteği olmadan üst seviye OEM kanalına girmesi imkansız; bu yüzden nForce’un grafik ve diğer bütün bileşenlere sahip üst modeli zaten bir Nvidia kart alacak olan kullanıcıları hedefliyor. Diğer yandan, yeni nesil nForce ile şirket artık daha geniş bir yongaseti yelpazesine sahip ve yükseklerden uçmak yerine artık düşük seviye sistemleri de destekliyor. Aynen grafik kartı pazarında olduğu gibi.

Bunun ne olduğunu hiç bilmiyorum, ancak çok arkadaş canlısıydı ve resminin çekilmesine ses çıkartmadı. Belli ki Nvidia'nın ördek, yumoş ayıcık gibi gerçek bir maskota ihtiyacı var. Fikirlerinizi Nvidia'nın pazarlama bölümü ile paylaşabilirsiniz.

Bunun ne olduğunu hiç bilmiyorum, ancak çok arkadaş canlısıydı ve resminin çekilmesine ses çıkartmadı. Belli ki Nvidia’nın ördek, yumoş ayıcık gibi gerçek bir maskota ihtiyacı var. Fikirlerinizi Nvidia’nın pazarlama bölümü ile paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın