Computex 2002 – Kanlı Savaş Başladı

Fuar merkezinin dördüncü katından Computex standlarının bir görünümü

Fuar merkezinin dördüncü katından Computex standlarının bir görünümü.

Taipei’de hava sıcak ve rutubetli. Hele hele yüzlerce kişi ile bir fuar alanına tıkıldığınızda sıcağı daha da çok hissediyorsunuz. Fuarın sıkışık yerleşimi şişmanlara – yani ortalama bir BT gazetecisine – pek uygun değil. Computex’in birinci gününe işte böyle başladık.

 Dünyanın en yüksek binası Computex'in yanında yükseliyor. Bu arada bilmiyorsanız söyleyelim: Burada da deprem oluyor. Hmmm.

Dünyanın en yüksek binası Computex’in yanında yükseliyor. Bu arada bilmiyorsanız söyleyelim: Burada da deprem oluyor. Hmmm.

Computex geçtiğimiz beş yıl içerisinde çok değişti. Özellikle de ortalama bir bilgisayar kullanıcısının gözündeki önemi arttı. Ancak yine de son kullanıcıya fazla bir yarar sağlamayacak bir ticaret fuarı olma özelliğine sahip. Yani burada duyduklarınıza biraz ihtiyatlı bakmanız gerekli. Firmalar yılın dördüncü çeyreğindeki satışlarını artırmaya odaklanmış durumdalar ve müşteri “bağlamaya” çalışıyorlar. Yani gelecek şimdiden satılmış durumda: Çoğu şirket ürünlerinin özelliklerini hevesle açıklamaya hazır ve geleceğin kazananları ve kaybedenlerini tespit edip kartlarını onlara oynamaya çalışıyor. Veya USB 2.0 ile Firewire arasındaki savaşta olduğu gibi, hangi ürün daha çok satıyorsa direkt olarak ona yönelebilirler.

Taipei’de geçerli ulaşım aracı motosiklet. Görünüşe bakılırsa bu motosikletleri – gittiğiniz yere baktığınızı sansınlar diye – kafayı biraz sallayarak kullanmak moda. Ancak, şimdinin yaşlanıp şişmanlamış asi motosikletlileri 30,000 dolarlık Harley’leriyle bunların yanında kendilerinden utanır.

Computex’te gelecek bugünden yaşanıyor. Bir ürün gelecekse, herkes almaya hazır. Ama zamanı geldiğinde ürün piyasada sürülmemişse ne olacak? Elbette herkes bir sonraki hayalin peşinden koşacak. Bugün bir standda gördüğünüz anakartın üretileceğine, bilgisayar dükkanının raflarında görmeden inanmanız mümkün değil. O harika ürünler hakkında yazdıklarımızı okurken, fuarda herkesin bitmemiş ürünlerle hava attığını da unutmayın.

Bir cevap yazın