Command & Conquer 4: Tiberian Twilight Ön İnceleme

Menüler

Oyuna EA Account yani Electronic Arts firması sitesinde oluşturduğumuz profil bilgilerimizi girmeden başlayamıyoruz. Zaten resmi ağızdan oyunun oynanması için her an internet bağlantısının olması gerektiği söylenmişti.

command and conquer 4 ön inceleme 9

C&C 3’e nazaran menü de aynı komuta arayüzü gibi C&C Generals’e benziyor. Bunun RNA oyun motoru ile bağdaştırabiliriz. Account girişi yaptıktan sonra çok seçenek yok, direk aksiyon için karmaşık olmayan ana seçenekler bizleri karşılıyor. Her menü ekranın alt kısmında sohbet sayfaları, dost listesi, klana özel sohbet bölümü, oyuna davet ve engelleme listesi gibi çoklu oyuncu bölümlerine ait özel alışa gelmiş özellikleri içeren bir sekme var. Bu çok hoşuma gitti, sevdiğimiz ve iletişim içerisinde olduğumuz oyuncu arkadaşlarımızla bağımız kopmuyor. Göze batan ilk yenilik bu.

Menülere devam edecek olursak ilk seçeneğimiz “Play” menüsüne girdiğimiz zaman Campaign, Skirmish, Auto Match ve Costum Match sekmelerini görüyoruz.  Buradaki Auto Match ve Costum Match sekmeleri multiplayer ile alakalı. Auto Match’de GDI ya da Nod’u seçip sistemin bizim için hızlıca kurulu olan bir sunucu bulmasını bekliyor karşımıza her ne çıkarsa “Eyvallah” diyoruz. Costum Match’de ise kendimiz server kurabildiğimiz gibi başkaları tarafından kurulmuş 1vs1, 2vs2, 3vs3, 4vs4 ve son olarak 5vs5 olarak ayarlanmış serverlar listesini görüp oyunlara dahil oluyoruz. Seçenekleri gördünüz, bir savaş alanında en fazla 10 kişi olabiliyor. Aksiyonu siz düşünün artık. C&C 3’de bir oyunda en fazla 4 kişi olabiliyordu. Costum Match liste bölümünde kaç kişinin çevrimiçi olduğunu, kurulu oyunlar listesi, server’ı kuran kişi/harita/seçilmiş gruplar listesi ve daha önce bahsettiğim iletişim sekmesini görüyoruz.

command and conquer 4 ön inceleme 2

Ana menülere geri dönelim, burada en az her gün on defa bakacağımız bir yer var. “Profile” sekmesi bizim için çok önemli. Oyuna eklenen yeni özelliklere bağlı olarak bu bölümde Level’imizi yani seviyemizi ve kişisel istatistiklerimizi öğreniyoruz. Profile sekmesinin yanı sıra bir de Archive’imiz var. Archive bölümünde ise oyunlardan kaydettiğimiz videolar ve senaryodaki ilerlememize göre açılan film sahneleri yer alıyor. Duymadım sanmayın “Level nedir, ne diyor yahu bu” dediğinizi duydum. Level sistemine bir sonraki bölümde değineceğim. “Sayfayı çevirin efenim ve okumaya devam edin”.

6 Yorum

 1. İbrahim

  Merhabalar…

  C&C 4 için yazınızı okudum ve çok beğendim .

  Bu oyunu çok seviyorum ama bu sürümü bi türlü oynamayı beceremedim, ea account oluşturdum sitede profil bilgilerimi girdim fakat oyunu açtığımda email ve passwordu giriyorum ama kabul etmiyor ne yapmam lazım lütfen yardım edin.

  Şimdiden teşekkürler.

 2. Talha Turhal

  Merhaba İbrahim, öncelikle teşekkür ederim. Bana e-posta ve şifreni girince aldığın hata mesajını yazar mısın? Ona göre bir şeyler söyleyeceğim.

Bir cevap yazın