Command & Conquer 4: Tiberian Twilight İnceleme

GDI ve Nod Campaign Eziyeti

Tiberian Twilight’ın en merak edilen bölümü GDI ve Nod senaryoları olsa gerek. Kolay değil, yılların Kane’i bizlere veda edecek. Gerçi ben hiç inanmıyorum, bizim kel en son ION yemedi mi kafasına?  Bu adama hiçbir şey olmaz yahu. Merak içerisinde, “Kane’in kalemi nasıl kırılmış göreceğiz” diyerek geçtim oyunun başına.

command and conquer 4 ön inceleme 9

Kane hayranı olmasam da Nod sever biri olarak, senaryoya Nod ile başlamaya karar verdim. Fakat ilk olarak GDI tarafıyla başlamak zorunlu kılınmış. Nod senaryosu birkaç bölüm sonra aktif oluyor. GDI senaryosuna başlamadan önce, ara sinematikten, birkaç yıl önce çetin bir savaştan kurtulduğumuzu hatta kör olduğumuzu öğreniyoruz. Ancak teknoloji sayesinde yeniden görebiliyoruz ve sapasağlam ayaktayız. Cyborg olmuşuz desem hata yapmış olmam. Cyborg olmanın getirisi sayesinde girişte bahsettiğim Tiberium Kontrol Ağı’na dahi bağlanabiliyoruz. Bünyemiz insanlık için bir örnek teşkil ediyor, eşi benzerimiz yok ve bu da bizi önemli kılıyor.

İlk GDI senaryosundaki ilk görevimiz New Adana’daki Kane’nin konvoyuna eşlik etmek. Yanlış okumadınız, New Adana bildiğimiz lehmacün ve bicibici diyarı 81 ilimizden biri olan Adana’mız. Unuttuğunuz üzere Adana’da İncirlik adında bir Amerikan hava üssü mevcut. 2062 yılına gelindiğinde C&C evrenine göre Adana GDI güçlerinin önemli bir merkezi haline geliyor. Oyunundaki senaryo kısmının geneline bakacak olursak %50’si Anadolu topraklarında geçiyor diyebiliriz. İlk birkaç bölüm atmosfere alışmamız babında eğitim havasında ilerliyor. Sonra zor bir seçimle karşı karşıya geliyorsunuz. Akabinde asıl görevlere başlıyorsunuz.

GDI ve Nod senaryoları bir birine paralel şekilde ilerliyor, seçtiğiniz tarafa göre yaşanan mücadeleye farklı açılardan mercek tutuyorsunuz. Başlarda eğlenceli ilerleyen bölümler sonlara doğru birer eziyet olmaya başlıyor. Ön incelememizi okuyanlar The Crawler sistemini hatırlayacaktır, yeni okurlar için kısaca değinmekte yarar var. Aşina olduğunuz bina kur birim üret oyun tarzını unutun. Taşınabilir bir üssünüz var ve sadece bu üsten birim üretebiliyorsunuz. Ek olarak Tiberian Twilight’da bulunan her birim için birden fazla nemesis mevcut. Bir de bunların üzerine hile yapan yapay zekayı ekleyelim tam olsun. Siz hangi birimi üretirseniz düşman zıttını üretmeye başlıyor. Hal böyle olunca onca dakika bekleyip oluşturduğunuz birimler düşmanla çatışmaya girdiği anda itibaren erimeye başlıyor. Akabinde tekrar onlarca dakika bekliyorsunuz ve bu durum böyle sürüp gidiyor. Ne yazık ki oynanabilirlik açısından Tiberian Twilight ile gelen yenilikler senaryoya hiç uymamış. Kane’nin akıbetini öğrenmek için harcanan saatlere değer mi bilemiyorum ama şahsen onca saatin haybeye geçtiğini söyleyebilirim.

Nemesis: Kullandığı silah türünde dolayı karşısında yetersiz kalınan herhangi bir birim. Beş mermi çeşidi sayesinde hiç beklemediğiniz ve zararsız görünen asker birimleri devasa zararlara yol açabiliyor. Notumuzu belirtikten sonra bir sonraki sayfaya geçebiliriz.

12 Yorum

 1. Emre YURT

  Serinin son oyunu olmamış arkadaşlar,sistem değişikliği ciddi sıkıntılara sebep oluyor.Orjinal olarak gittim aldım ama pişman oldum.Şahsen puanlamayı ben yapsaydım 100/60 verirdim.Büyük beklentilerimi Starcrafta sakladım Blizzard hiç üzmedi beni üzmeyecektirde saygılarımla…

 2. yardımmmm edin lutfenn

  beyler ben bu oyunu cd ciden aldım ve oynarken internet bağlantısı gitti felan diyo sora e-mail ve şifre soruyor.. gittim EA dan account aldım ama yazıyorum yanlıs şifre felan diyor bi yardımcı olabilirmisiniz bu oyunu nasıl oynucam

  • Tahir Meylani

   Evet, asabi biriymiş.

   Yalnız korsan yazılım kullanan insanları hırsız diye suçlamak biraz haksızlık olur sanırım. Hırsızlık çok daha farklı bir şey.

   İllegal kullanım diye nitelendirirsek korsan yazılım kullanan insanları  daha isabetli olur. Dikkat ederseniz ürünleri korsan kullanılan şirketler bile kimseye hırsız demiyor. İllegal kullanım diye nitelendiriyorlar.

 3. Diggiz

  Sonunda bitmiş ama hiçte beğenmişe benzemiyorsun açıkçası.. Çok tuhaf yapmışlar belli ki. Zaten oyunların böyle huyları vardır: Dönem(zaman, yıl) ilerledikçe, oyundaki zevk anlayışı ve oynanabilirlik çok tuhaf hâllere dönüşür. StarCraft II’ yi çok iyi beklerdim ama ne yazık ki bu da bu düşünceme özgü bir hâl olarak bu kervana katıldı.. Benim için yine de Antik Çağ, Orta Çağ ve 18. yüzyıl dönemleri daha iyi olacaktır…

 4. Ziyaretçihasan

  slm millet command coquer tberium wars 3 oynayan varsa hamanci üzerinden beklerim 😀 tberium4 almadim acaba nasil merak ediyorum ama ilerde onuda alirim simdilik metin 2 ile mesgülüm 😀 ama red alert le bi oyun cikarmis bizim ea kendi oyununuda halt etmis 😀 iclerin straleji olarak en begendigim command goruntuler cok gercekci vede güzel tsk ler EA 😀

   

Bir cevap yazın