Command & Conquer 4: Tiberian Twilight İnceleme

Tiberium Savaşları ile köhneyen dünya, 2062 yılında hayallerde bile görülemeyecek bir gelişmeye tanık oldu. İnsanlığın o ana kadar görmediği tek şey barıştı ve o da gerçekleşecekti. İki düşman, GDI ve Nod yetkilileri ateşkes antlaşmasını konuşmak için bir araya geldi. Onca yıl süren şiddetli mücadelenin ardından, insanlığın Nod’ların kadim lideri Kane’nin öncülüğünde huzur bulacağı kimin aklına gelirdi? Sağlanan birliktelik bilim adamlarının telkinleri ve yapılan araştırmalar sonucu Tiberium Kontrol Ağı’nın (TCN) oluşmasına vesile oldu. TCN dünyanın büyük bir bölümünü yaşanmaz hale getiren Tiberum’un yayılması önlenmişti, artık Tiberium korkulan bir madde değildi. Hatta dünyaya verdiği zararı aynı şekilde telafi etmesi için TCN bünyesinde bilimsel araştırmalarda kullanıldı.

command and conquer 4 ön inceleme 10

Her şey o kadar seyrinde ilerliyordu ki bazı kesimler Kane’nin bir planının olduğu kanısına kapıldı. Hatta bazı fanatik GDI ve Nod grupları büyük bir hevesle savaşın tekrar başlamasını bekliyordu. Savaşı arzulayan Nod taraftarları Kane’nin barışa öncü olmasını kaldıramamış ve onu inkar etmeye başlamıştı. Hatta Kane’e rakip olacak biri türedi, Gideon etrafına topladığı yandaşları ile bu barışa dur demek için çeşitli girişimlerde bulundu.

Büyük Risk

Yapımcıların “Kane’nin Tiberium Savaşları’ndaki rolü sonlanıyor” sözleriyle öncelediği Tiberian Twilight geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Birkaç ay önce kapalı betasını deneme fırsatı bulduğumuz oyun, seri adına birçok yenilik içeriyor. Kane’nin aramızdan ayrılacağı oyun çok ses getirmeli düşüncesiyle altın vuruş yapan EA baltayı taşa çarptı, buna emin olabilirsiniz.

Büyük risk alan EA oyunu baştan aşağı yenilemiş. Yapılanlardan tatmin olmayan EA, onca sene Command & Conquer severlerin alışık olduğu oynanış tarzını da değiştirmiş. Her değişen öğe kendine bağlantılı bir başka öğeyi etkileyerek değişiklikler zincirlemesi oluşturmuş. İnsanları alışkanlıklarından vazgeçirmeniz uzun sürer, eğer bu sürecin zorlu geçmesini engellemez bizzat kendiniz zorlaştırırsanız yüklü külfetle karşı karşıya kalacaksınız demektir. Akıl vermek haddimize değil ama EA beni şaşırtmayı başarmış durumda.  Şimdi dilerseniz yeni oyunumuza mercek tutalım.

12 Yorum

 1. Emre YURT

  Serinin son oyunu olmamış arkadaşlar,sistem değişikliği ciddi sıkıntılara sebep oluyor.Orjinal olarak gittim aldım ama pişman oldum.Şahsen puanlamayı ben yapsaydım 100/60 verirdim.Büyük beklentilerimi Starcrafta sakladım Blizzard hiç üzmedi beni üzmeyecektirde saygılarımla…

 2. yardımmmm edin lutfenn

  beyler ben bu oyunu cd ciden aldım ve oynarken internet bağlantısı gitti felan diyo sora e-mail ve şifre soruyor.. gittim EA dan account aldım ama yazıyorum yanlıs şifre felan diyor bi yardımcı olabilirmisiniz bu oyunu nasıl oynucam

  • Tahir Meylani

   Evet, asabi biriymiş.

   Yalnız korsan yazılım kullanan insanları hırsız diye suçlamak biraz haksızlık olur sanırım. Hırsızlık çok daha farklı bir şey.

   İllegal kullanım diye nitelendirirsek korsan yazılım kullanan insanları  daha isabetli olur. Dikkat ederseniz ürünleri korsan kullanılan şirketler bile kimseye hırsız demiyor. İllegal kullanım diye nitelendiriyorlar.

 3. Diggiz

  Sonunda bitmiş ama hiçte beğenmişe benzemiyorsun açıkçası.. Çok tuhaf yapmışlar belli ki. Zaten oyunların böyle huyları vardır: Dönem(zaman, yıl) ilerledikçe, oyundaki zevk anlayışı ve oynanabilirlik çok tuhaf hâllere dönüşür. StarCraft II’ yi çok iyi beklerdim ama ne yazık ki bu da bu düşünceme özgü bir hâl olarak bu kervana katıldı.. Benim için yine de Antik Çağ, Orta Çağ ve 18. yüzyıl dönemleri daha iyi olacaktır…

 4. Ziyaretçihasan

  slm millet command coquer tberium wars 3 oynayan varsa hamanci üzerinden beklerim 😀 tberium4 almadim acaba nasil merak ediyorum ama ilerde onuda alirim simdilik metin 2 ile mesgülüm 😀 ama red alert le bi oyun cikarmis bizim ea kendi oyununuda halt etmis 😀 iclerin straleji olarak en begendigim command goruntuler cok gercekci vede güzel tsk ler EA 😀

   

Bir cevap yazın