Colin McRae DIRT 2

Güneş tam tepedeki yerini almış, altındakileri iyiden iyiye kavurmaya başlamıştı. Ayaklarını sürüyerek birkaç adım ötedeki ağacın gölgesine çökmüş arkadaşına ulaşmaya çalıştı. Vücuduna üşüşen sinekleri ve diğer çeşitli kanat takmış böcekleri umursamayarak birkaç adım daha attı. Aylardır yağmayan yağmur yüzünden kuruyan ve çatlayan toprağa takılarak sendelese de yerde yarı baygın bir halde düşüncelere dalmış arkadaşının omzuna tutunarak dengesini sağladı.

Anlamsız bir şeyler söyledi. Arkadaşı öne düşmüş kafasını kaldırdı. Bir şeyler söyleyecek gibi oldu. Söylemedi. Anlamsız cümlelerine heyecanla devam etti. “Ugh agh eugh” Arkadaşı ne demek istiyorsun gibilerinden bir kaş göz işareti yaptı. Bir şeyler daha söyleyecek gibi oldu. Vazgeçti. Yerden bulduğu bir çomakla yere büyükçe bir daire çizdi. Arkadaşı sinirlendi yerden aldığı daha büyük bir ağaç parçasıyla “ne demek istiyorsun lan sen” gibi bir tavır sergileyip kafasına vurdu.

Kulağa anlamsız gelen ama genel içeriğini az çok tahmin edebileceğimiz bağrışmalar eşliğinde bir süre boğuştular. Ne var ki kısa bir süre sonra iyice bastırmaya başlayan sıcakla birlikte bir hayli uzaklaşmış oldukları ağacın gölgesine geri döndüler. Arkadaşına aslında anlatmak istediğinin o olmadığını açıklamaya çalıştı. Tekrar çomağı aldı ve yarım kalan çizimine devam etti. Arkadaşı alaylı bir gülümsemeyle tekerleği zaten yıllar önce icat ettiklerini anlattı. Daha sonra bu denli karmaşık bir şeyi bir gülümsemeyle nasıl anlattığına şaşırsa da istifini bozmadı.

Bizimkisi aslında tepenin aşağısında yarışan ralli araçlarının haberini vermek istiyordu. Ancak bilmediği, arkadaşının belden alt kısmını sarmalayan paçavranın arka kısmında raflara henüz çıkmış Colin McRae Dirt 2 oyununun DVD’sini taşıdığıydı…

Race Driver, Toca Touring Car, Colin McRae Rally… Şöyle bir düşününce Codemasters’ın neden yarış oyunlarının kralı olduğunu anlamak pek zor değil. Asfalt yarışlarının her türlüsünden toza toprağa bulandığımız rallilere kadar Codemasters, 10 yılı aşkın bir süredir bizleri mest etmeye devam ediyor. (ah bir de Formula 1 oyunu yapsalar)

Bugün ise Codemasters’ın DirectX 11 desteği eklemek amacıyla PC versiyonunu 3 ay kadar ertelediği Colin McRae Dirt 2 ile buluşuyoruz. Vakit toza toprağa bulanma vakti. E boşuna kirlenmek güzeldir dememişler… Bakalım Dirt 2 yeni nesil konsollarda kopardığı fırtınaları PC platformunda da tekrarlayabiliyor mu?

Dirt 2 1

DIRT 2

Codemasters’ın geliştirdiği yedinci Colin McRae oyunu unvanını taşıyan Dirt 2, serinin önceki oyunları gibi bir ralli oyunu. Tabi buna ilk Dirt oyunuyla birlikte eklenen off-road  yarış içeriğini de eklemek gerek. Yani artık karşımızda saf bir ralli oyunu yok. Bunun detaylarına birazdan değineceğim. Öncelikle bahsetmek istediğim oldukça şık olan açılış videosunun hemen ardından bizi karşılayan şahane menü tasarımı.

Dirt 2 2

Menü tasarımı tek kelimeyle enfes.

Menü tamamen üç boyutlu olarak hazırlanmış. E bunda ne var diyeceksiniz hemen. Ancak menüye ilk adımı atmamızla (evet menüye adım atıyoruz) bugüne kadar gördüğümüz en yaratıcı ve hoş menü tasarımlarından biriyle karşılaşıyoruz. İç ve dış mekan olarak ikiye ayrılmış oyun menüsünde iç mekan yarışçımızın karavanı oluyor. Burada daha çok oyunla ve kariyerimizle ilgili ayarla bulunurken, istersek karavanımızdan dışarı çıkarak etrafa bir bakabiliyoruz. Burada da araçlarla ve oyunun genel özellikleriyle ilgili ayarlar mevcut. Yarışçımızın hayat alanıyla oyun menüsünü bir araya getiren bu tasarımın oluşturduğu atmosferi asıl güçlendiren ise dışarıda çalan müzikler. Her şey bizi bir yarış alanında olduğumuza inandırıyor. Daha pilot koltuğuna oturmadan havaya giriyoruz.

Dirt 2 3

Menü seçenekleri arasında şöyle bir geziniyoruz. Oyun modu olarak sadece Dirt Tour olması dikkatimizden kaçmıyor. Yani hızlıca bir yarış atabileceğimiz  (Quick Race) veya kafamıza göre takılabileceğimiz bir oyun modu bulunmuyor menüde. Bu ilk başta bir eksi gibi görünse de oyunun kariyer modu olan Dirt Tour’a başlamamızla beraber kendi yarışlarımızı da düzenleyebileceğimizi (Free Race) fark edip seviniyoruz.

Peki nedir bu Dirt Tour? Çok özel detaylar yazımızın devamında.

11 Yorum

 1. tylor

  Henüz bu oyunu alıpta güzel güzel oynayabilecek bir sisteme sahip olmamamla beraber uzun süredir merakla beklediğim bir oyun
  oyunu oynamadığım için teknik değerlendirme yapabilecek durumda değilim
  ancak oyun genel hatlarıyla çok başarılı olmuşa benziyor

  yalnız benim anlamadığım bu oyunda neden bir gerçek wrc serisi uygulanmamış,wrc şu anda bana göre 5 yıl öncesine göre beğenisini %90 kaybetmiş olsada(2 üreticiyle turnuvamı olur),yinede böyle bir modu seve seve oynaycak meraktaydım
  ayrıca oyunda doğa olayları olmaması(öyle zannediyorum) pek olmamış,colin mcrae 04 teki o yağmur çamuru o karda zar zor araba sürmeyi özleyeceğiz sanırım,teknolojinin gelişmesiyle bu detay çok daha başarılı oyuna adapte edilip maksimum heyecan yaratılabilirdi,ama olmamış
  yinede ellerine sağlık,nfs ye bir adet soğuk su benden

   

 2. lady lazarus

  menü tasarımını bende gercekten basarılı buldum

  harita üzerinde 3 boyutlu program ve basarılarınızdan bahseden yarıs dergisi oyuna ayrı bir renk katmıs.

  fakat doga kosullarının oyuna yansıtılmamıs olması sanırım dirt2’nin en büyük eksigi.

  ancak genel hatlarıyla inceledigimizde Grid’den sora cıkan en basarılı yarıs oyunu olmus.

  bunun yanısıra inceleme de eksileriyle artılarıyla oyunun hakkını verir cinsten..

  ugur arkadasımızın ellerine saglık olmus! =)

 3. Ziyaretçi

  komik bir giriş olmuş. Alakasızda olmamış hiç. Toz toprak,güneş kurak topraklar. Zaten oyunda bunlardan bolca var.işin esprisi güzel.oyundaki araç sayısı bana biraz az geldi.Bide aynı pistler tekrarlanmış gibi.Yine de çok güzel oyun.

 4. Badem

  İnceleme güzel ve açıklayıcı ancak birşeye katılmıyorum. NFS Shift’in sürüş dinamiklari kesinlikle fiyasko değil. Özellikle son yamadan sonra sürüş fizikleri daha iyi hale getirildi ve araçlara Dirt 2’de olmayan detaylı tuning ile istenilen araç fiziği verilebiliyor. Bunu atladığınızı varsayıyorum. Kaldı ki, NFS Shift daha ciddi bir araç fiziğine sahip Dirt 2 ile kıyaslandığında. Eğer denemediyseniz son yama ile NFS Shift’i hem de Nordschleife pistinde deneyin.

 5. Uğur Yurtsever

  Açıkçası NFS: Shift benim için daha lk güncelleme dahi çıkmadan geri dönüşüm kutusunu boylamıştı. Yeni yamalarla oyunun daha iyi hale getirildiğini duydum; ancak denemeyi pek düşünmedim. Bunun nedeni oyunun çıplak halinin bir pist yarışı oyunu olarak fena halde başarısız  oluşu yanında pistlerde boy göstermek için piyasada daha ciddi oyunların varlığıydı.

  Ben bu iki oyunu yanyana koyarken kafa kafaya karşılaştırma amacını değil, her iki oyunun da hedeflerine ne kadar yaklaştığını vurgulamaya çalıştım.  (Ancak biraz zayıf bir anlatım olmuş sanırım :p) Zira NFS: Shift ne bir arcade yarış oyunu gibi eğlenceli ne de bir simülasyon kadar doyurucu ve gerçekçi. Ancak Dirt 2’ye baktığımızda daha az simülatif özellikler içerse de her iki yönden de NFS: Shift’i geride bırakıyor..Tabi Shift son yamalarla bir Race 07′ dinamiklerine bürünmediyse :p Yine de bizim için oyunun kendisi bir inceleme değeri taşıyorken, yamaları ne yazık ki ufak bir haber niteliğinde. Firmaların kendilerini bu konularda rahat hissetmeleri oldukça can sıkıcı. “Aman oyunu bir çıkaralım da sonra yamarız.” Yapımcıların 200’le giden bir aracı duvara vurduğunuzda yarışa tam gaz devam edebildiğiniz bir oyun yapıp sonra da Gran Turismo’nun videolarına bakarak “bu oyunun hasar modellemesi çok kötü” demesi de işin ayrı bir yanı tabi 😛

  Yine de sizi kırmayıp son yamayla Shift’i tekrar deneyeceğim.

 6. rally-09

  Öncelikle oyunda WRC yani Dünya Ralli Şampiyonası gibi bir oyun modunun bulunmaması büyük bir eksiklik. Eminim dünya üzerinde bir yerlerde gerçek bir ralli deneyimi için çırpınan toz toprak manyakları vardır. (en azından bir tanesi benim)

  İkinci olarak oyunda gece gündüz döngüsünün ve yağış etkilerinin olmaması can sıkıcı. En eski Colin McRae oyunlarında dahi olan bu özelliklerin neden kaldırıldığı hakkında en ufak bir fikrim yok.

  Buralar yazının can alıcı noktaları bence. Artık o eski Colin Mc Raly türü değil bu oyun ama kötü olduğu anlamınada gelmiyor. Sevdim ama rally oynamak istiyorum. Codemasters bir tane de başka isimle rally oyunu yapmalı bence.

 7. mehmetmesut

  dirt 2 oyununda oyundan atma sorunu yaşıyorum hata mesajı dirt 2 executable hatası verip oyundan atıyor. hata mesajı bazen hemen bazen uzun süre oynadıktan sonra geliyor belli olmuyor. xp sp3’de vista service pack 2’de ve win 7’de denenmiştir. en sık hata mesajı aldığım sistem win 7 en az aldığım sistem xp vistayıda dün kurdum belki onla daha uyumludur diye ondada belli bir müdder oynadıktan sonra hata verdi online sistemde 1 saatte topladığım leveller oyundan attığı için sisliniyor bu sorunu çözüm aradaım ama internette net birşey yok.

  oyunu steam üstünden indirdim exe’yi yönetici olarak çalıştır moduylada denedim ama yine hata veriyor.

  sistem quad core 2.4

  4 gb ram

  palit gtx 260

  bu hataya internetten oyunu indirirken bazen oluşan veri kayıpları neden olmuş olabilirmi acaba,

  onun dışında oyunla,windows’la ve donanımımla ilgili tüm updateleri yaptım. sistemimi virüs taramasından geçirdim temiz.

  yardımlarınızı rica ederim.

Bir cevap yazın