Çok Sayıda Radeon HD 5000 Sorunu Rapor Ediliyor

Son günlerde ATI’nin yeni HD 5000 serisi ile ilgili forumlarda giderek artan sayıda şikayet okuyoruz. Şikayetler gri ekranlardan tutun da sistem çökmelerine kadar varabiliyor. AMD’nin resmi forumlarında 40 sayfa boyunca bu mesele tartışılıyor. Bizim forumlarımızda da böyle bir şikayet var. Okumak için tıklayın.

AMD forumdakilere meseleyi araştırdıklarını ancak sorunun büyük olasılıkla Windows 7 sürücülerinden kaynaklandığı söylemiş. Üstelik basit bir çözüm önerisi de sunuyor:

Güvenli kipte ATI ve diğer tüm ekran kartı sürücü ve yazılımlarını kaldırın. Sonra tekrar yükleyin.

AMD’nin iddiasına göre bunu harfiyen yerine getirenlerden bazılarının sorunları çözülmüş. Öte yandan AMD’nin bu açıklamasını yetersiz bulan hala pek çok kişi var. İşin kötü yanı benzer sorunlar sadece Windows 7’de değil Vista ve XP’de de yaşanıyor. AMD altyapılı sistem kullananlar bunun bir bellek adresleme hatası olabileceğini öne sürüyorlar. Eğer belleğinizi standart ayarların dışında kullanıyorsanız veya anakartınız bellekle uyumsuz ise bundan dolayı çökmeler yaşamanız doğal. Yine de sorunun tam olarak bu olduğundan emin değiliz.

Uzun lafın kısası sorunun kaynağının ne olduğu belli değil. Üstelik birden fazla sorun kaynağı da olabilir. Bazı kullanıcılar kartlarını yenisiyle değiştiriyor. Bazıları da başka bir kart seçiyor. Kartını yenisiyle değiştirenlerden bazılarının sorunu kalmamış. Diğer kullanıcılar ikinci kartta bile sorun yaşamışlar. Tam bir karmaşa söz konusu.

AMD’ye bizzat kendimiz soralım dedik ve aldığımız cevap şu oldu

“Forumdaki iletileri sıkı bir biçimde takip ediyoruz. Sorunun kaynağının tam olarak ne olduğunu ve hangi şartlar altında ortaya çıktığını ya da ekran kartının mı yoksa sürücülerin mi hatalı olduğunu bulmaya çalışıyoruz.”

Hala, AMD’den daha fazla ayrıntı bekliyoruz. Böyle bir bilgi elimize ulaştığı zaman sizinle paylaşacağız.    

3 Yorum

 1. Ziyaretçi

  5870 ekran kartı aldım aldığıma alacağıma pişman oldum yukarıda bahsettiğiniz bir çok hatayı alıyorum call of duty ve nfs shifte ciddi fps düşüşleri yaşıyorum 17-18 lere kadar iniyor dün 10.1 sürümü ile mavi ekran hatısı bile aldım siyah ekran aklınıza ne gelirse artık

 2. Vernoncougar

  Bende kullanıyorum fakat bu bahsettıklerını yasamadım, sadece bazı oyunlarda kısa surelı donmalar oluyordu.10.1 hotfıx yukledım bu problem de ortadan kalktı..

  • Ziyaretçi

   acaba benim sorun kartla alaklı olabilirimi tam olarak emin olmadım işlem sistemi olarak 32bit window 7 kullanıyorum gigabte 965 ds4 versiyon 3.3 anakart quad core 2.4 işlemci 4 gb 800 mhz ram 750 watt thermaltake ekran kartıda power color model nerde sıkıtı var acaba bu arada nfs shift ve call of duyt orjinal değil yama felan yükleyemedim bunun yanı sıra 64 bite geçmem işlemcinin ve ekran kartının performansına etkisi olurmu teşekkürler

    

Bir cevap yazın