Çok Fonksiyonlu Cihazlar: Masaüstünde Daha Fazla Boş Alan!

Çok Fonksiyonlu Cihazlar: Masaüstünde Daha Fazla Boş Alan!

Yazıcılar ve tarayıcılar, bir iki ay daha üreticilerinin gururu ve neşesi olabilir, ancak bu cihazların sonu gelmek üzere. Satışlardaki düşüş de bunu kanıtlıyor. Bu yeni bir türün suçu: Çok fonksiyonlu mürekkep püskürtmeli cihazlar. Neden iki fonksiyona da tek cihazda sahip olabilecekken, yazıcıyı ayrı tarayıcıyı ayrı alalım? Bu soru, bu cihazların çoğuna sayfa besleyici, bellek kartı okuyucusu veya renkli faks eklendiğinden beri, daha da güncel.

Piyasa Oyuncuları

Mürekkep püskürtme teknolojili cihazların bu ilk karşılaştırmalı testi, dört üreticiyi içeriyor. Bunlar klasik yazıcı piyasasının ana oyuncuları; ama biri bu testte yok: Epson. Japonya’da piyasaya sürülen fakat dünyanın geri kalanında henüz bulunmayan yeni CC-550L modellerini testimize dahil edemedik. Diğer üç lider olan Canon, HP ve Lexmark’ın şu an piyasada çok fonksiyonlu ürünleri var. Tümü de yazıcı piyasasının kapanmakta olduğunu biliyorlar ve “hepsi-bir-arada” piyasasını ele geçirmek istiyorlar. İşte kendi mürekkep püskürtme teknolojisini geliştiren ve Canon gibi ayrı kartuşlara sahip bir model sunan Brother’ı piyasaya çeken şey de bu.

HP’nin ilginç bir analizi var. Onlara göre, bu ürünlerin neden popülerleştiğini anlamak için, tek yapmanız gereken görüntüleme sistemleriyle (yazıcı ve tarayıcı) Hi-Fi sistemlerini mukayese etmek. Bir zamanlar kaset çalar, pikap, radyo gibi ses cihazları da yazıcı ve tarayıcı gibi ayrı cihazlardı. Klasik Hi-Fi sistemlerinin yerini şimdi mini sistemler alıyor. Hala klasik Hi-Fi sistemlerin kullanıldığı yerler var fakat bunlar genelde üst düzey, özel sistemler olarak sunuluyor. Aynı şey tek yazıcıların başına da gelecek: Sadece çok yüksek çözünürlükteki fotoğraf işleri için kullanılan modeller, kendilerini çok fonksiyonlu cihazların istilasından kurtarabilecekler.

Geri Dönüşümlü Mekanizmalar

Şu an için, piyasadaki çok fonksiyonlu cihazlar hızlı, fakat hepsinin entegre yazıcı motoru bir önceki jenerasyona ait. Canon MPC400, şimdilerde S750 modeliyle güncellenen ünlü S630 modeli üzerine kurulu. HP’nin çok fonksiyonlu PSC 950 modeli Deskjet 970cxi tabanlı; Lexmark X83 ise Z42’yi kullanıyor. Dolayısıyla şu anki trend, ya yüksek teknoloji, ayrı bir yazıcı almak, ya da bir önceki jenerasyonun yazıcısını içeren ‘hepsi-bir-arada’ sistemlerden almak.

Bir cevap yazın