Çok-Çekirdekli İşlemcilerin Tüm Gücünden Yararlanabilmek İçin Yeni Bir Windows’a İhtiyaç Var

Çok-çekirdekli işlemciler yıllardır hayatımızda ve artık sıradan hale geldiler. Bugün iki, üç hatta dört çekirdekli bir Intel veya AMD işlemciyi uygun fiyata satın alabiliyoruz. Sırada ise altı çekirdekli işlemciler var. Aslında Intel, ilk altı çekirdekli masaüstü işlemcisini (Core i7-980X Extreme Edition) bir süre önce piyasaya sürmüştü, sırada ise AMD’nin ilk altı çekirdekli işlemcileri var.

Clarkdale Üst Kapak AçıkPeki, kullandığımız işletim sistemleri, çok-çekirdekli işlemcilerin tüm gücünden yararlanabiliyor mu? “Hayır,” diyor Windows çekirdek yazılım geliştirme departmanında çalışan Dave Probert, katıldığı bir konferansta. Dave Probert’a göre; şimdiki kullandığımız işletim sistemleri her ne kadar çok-çekirdeğin gücünden yararlanabiliyorsa da çekirdeklerin tüm gücünden yararlanabilecek bir Windows için tekrar baştan düşünmeleri ve çalışmaları gerekiyor. Ve ekliyor Probert, “Problem şu ki, yıllardır kullandığımız işletim sistemleri, çok-çekirdekli işlemcilerin tüm gücünden yararlanamıyor.

Sanırım Dave Probert’ın kısaca demek istediği şu; çok-çekirdekli işlemcilerin tüm gücünden yararlanabilmek için Windows 8’i bekleyin. En azından benim anladığım bu.

Dave Probert’ın konferansta başka neler söylediğine bakmak istiyorsanız buraya tıklayın. (İngilizce)

4 Yorum

  1. setcom_2000

    peki bu sadece windows serisi işletim sistemleri için mi geçerli yoksa işletim sistemleri gibi çoğul bir cümle yapısı kullanarak buna mac-os ve linux gibi işletim sistemlerini de dahil mi ediyorsunuz?

Bir cevap yazın