Çoğu AM2 Anakart Phenom’u Desteklemiyor

Nasıl Sınadık

Nasıl Sınadık

Dokuz eski AM2 anakartımızı Phenom ile yükseltmek istedik. Yalnız çoğu durumda çalışmadı.

Phenom işlemcilerinin yükseltme için uygun olup olmadığını araştırmak üzere dokuz farklı anakart üzerinde deneyler yaptık. İşte liste burada:

  • Asus Crosshair (Nvidia nForce 590 SLI )
  • Asus M2A-VM HDMI (AMD690G )
  • Biostar TForce 590 SLI Deluxe (Nvidia nForce 590 SLI)
  • Epox MF570 SLI (Nvidia nForce 570 SLI )
  • Foxconn C51XEM2AA (Nvidia nForce 590 SLI )
  • Foxconn/Winfast K8M890M2MA-RS2H (VIA K8M890)
  • Gigabyte GA-M57SLI-S4 (Nvidia nForce 570 SLI)
  • Gigabyte GA-M59SLI-S5 (Nvidia nForce 590 SLI)
  • MSI K9A Platinum (ATI Crossfire Xpress 3200)
  • MSI K9NU Neo-V (ULi/Nvidia M1697)

Gördüğünüz gibi listede giriş, orta ve üst düzey kartlar bulunmakta. Listede olabildiğince her seviyeden kartların olmasına dikkat ettik. Tüm bu anakartlar soket AM2 tabanlı ve tüm Athlon 64 X2 işlemcilerini resmen desteklemekteler. Asus, Biostar, Epox, Foxcomm, Gigabyte, MSI ve Winfast (Foxconn) gibi ünlü markalar genellikle yeni bir işlemci çıktığı zaman kendi platformları için gerekli olan güncellemeleri yayınlıyorlar. Phenom bir aydır piyasada olduğundan yeni işlemcileri destekleyecek güncellemelerin çoktan çıkmış olması gerektiğine inanıyoruz.

Athlon 64 X2 ile Phenom arasında ne kadar bir yakınlık olacağını merak ettiğimizden, yaptığımız ilk iş anakartları alıp Phenom 9600 işlemcisini onlara sırayla takıp denemek oldu. İlk aşamada sistemlerin bu halde açılıp açılmayacağını görmek amacıyla BIOS güncellemeleriyle uğraşmadık. Sizin de bekleyebileceğiniz gibi dokuz anakartı da bu şekilde çalıştıramadık. Açıkçası, her ne kadar bazı yeni Athlon 64 X2 revizyonları doğrudan çalışabilseler de yeni özelliklerin etkin hale gelebilmesi için BIOS güncellemesi şart (Cool’n’Quiet veya güncellenmiş mikro kodlar).

İkinci adımda ise Windsor F3 çekirdeğini temel alan Athlon 64 X2 4600+ işlemcisini taktık. Bu işlemci tüm anakartlarda sorun çıkartmadan çalıştı. Anakartlardaki yüklü BIOS sürümlerine baktık ve daha sonra en son güncellemeyi indirdik. İşin güzel tarafı her dokuz anakartın üreticisinin yeni işlemcileri desteklemekteki kararlılıkları bizleri sevindirdi. Bununla beraber en az dört tanesinin BIOS’unun Kasım 2007 ve sonrasında çıkarılmış olmalarına rağmen çok az sayıdaki anakartın BIOS açıklamalarında Phenom desteğinin sunulduğu yer alıyordu. Şimdi hangi anakartların Phenom’u destekleyip desteklemediğine bakalım.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın