Çoğu AM2 Anakart Phenom’u Desteklemiyor

Anakart BIOS Güncellemeleri

BIOS’un açılımı Basic Input/Output System’dir (Basit Giriş/Çıkış Sistemi). Her elektronik cihazın çalışmaya başladığı anda devreye giren yazılımı temsil eder. Anakartlarda sistem açıldığı anda BIOS, sistem bileşenlerini kontrol eder (POST – Power-On Self Test) ve sonra anakart bileşenlerini çalıştırır. Ayrıca yüklenen yeni güncellemeler (işlemci mikrokodları) sayesinde yeni işlemcileri destekleyebilir.

BIOS güncellemeleri sadece yeni bir işlemciyi desteklemek için değil, ayrıca eski BIOS sürümündeki hataları düzeltir ve BIOS yapılandırma seçeneklerine bir yenisini ekleyebilir. BIOS kurulum (setup) sizdeki sürüme bağlı olarak F2 veya DEL tuşlarıyla girebilirsiniz. Güncellemeden sonra sisteminiz farklı bir ekran gösterirse, daha fazla bilgi edinmek amacıyla TAB tuşuna basabilirsiniz.

BIOS güncellemesinin nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikriniz yoksa size klasik yöntemden kısaca bahsedebiliriz. İlk önce anakart üreticinizin sitesinden en yeni BIOS güncelleme dosyasını indirin. Daha sonra başlatılabilir (bootable) bir disket oluşturmalı ve BIOS dosyası ile güncelleme uygulamasını (genellikle Award için awdflash.exe veya AMI BIOS için amiflash.exe) bu disketin içine atmalısınız. Başlatma (boot) ayarlamasını disket sürücüsüne göre ayarladıktan sonra disketi sürücüye takın ve sistemi yenide başlatın. Sistem basit DOS işletim sisteminde açılacaktır ve burada güncelleme uygulamasının adını yazarak güncelleme işlemine başlamış olacaksınız. Anakart üreticileri bu işlemleri kolayca yapabilmeniz için gerekli olan adımları belgeler vasıtasıyla sizlere sunarlar. Yalnız BIOS flaşlama sürecinde bir hata meydana gelirse anakartınıza geri dönülmez biçimde zarar vermiş olursunuz.

En yeni anakartlar daha az risk taşıyan BIOS güncelleme imkânları sunarlar. En rahat olan yöntemlerden birisi çevrimiçi (online) güncellemedir. Yapmanız gereken sadece BIOS güncelleme yazılımını indirip doğrudan Windows üzerinde çalıştırmak. Program kurulduktan sonra ilk önce sizin yapılandırmanıza bakıyor ve sonrasında ise en yeni BIOS dosyası için üreticinin sunucularına bağlanıyor. BIOS imgesi indirildiği anda uygulama kendiliğinden flaşlama işlemine geçiyor. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz ve yapılan değişiklikleri isterseniz gözlemleyebiliyorsunuz.

Anakartın aygıt yazılımını güncellemenin üçüncü yolu, güncelleme dosyasını doğrudan BIOS’a verip (eğer BIOS ayarları arasında böyle bir özellik varsa) flaşlamayı ona yaptırmaktır. Bu durumda BIOS dosyasını bir USB flaş belleğe veya benzer bir depolama aygıtına kopyalamalısınız.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın