Çoğu AM2 Anakart Phenom’u Desteklemiyor

Çoğu AM2 Anakart Phenom'u Desteklemiyor

Phenom hakkında yayınladığımız ilk makalede AMD’nin yeni dört çekirdekli işlemcilerinin (her ne kadar Athlon 64 X2 işlemcilerinden açıkça hızlı olsalar da) Intel’in üst seviyeli işlemcileriyle başa çıkamadığına hep beraber şahit olmuştuk. Dolayısıyla AMD ürün stratejisini değiştirdi ve Phenom işlemcisi ile AMD790 yongasetini beraber ucuza satarak ve eski AM2 soketli anakartlarla geriye uyumluluk vaat ederek, fiyat/başarım düzeyinin lideri olmaya karar verdi. Böyle bir yükseltmeye gitmek isteyecek birçok kullanıcı olduğundan son derece emindik ve o yüzden dokuz soket AM2 anakartını Phenom’la denemeye karar verdik.

Teoriye göre, bir anakart işlemciye uygun gerilimi kendiliğinden belirleyip verebilmeli ve HyperTransport arayüzü köklü bir değişimden geçmemiş (Phenom’un eskisinden iki kat daha hızlı olan HyperTransport 3.0’ı desteklediğini de göz ardı etmemek lazım) olduğundan, uygun bir anakart ile BIOS güncellemesine bile gerek olmadan Phenom işlemcisinin çalışma şansı var gibi gözüküyor. Bunu geçmişte AMD’nin Athlon 64 X2 işlemcilerini pazara saldığı günlerde de görmüştük. Bazı anakartlar ilgili işlemcileri çalıştırabilmişti. Yine de işlemcinin sahibi olduğu yeni özelliklerin bazıları eski anakartlarda desteklenmediğinden ve kodlarla ilgili güncelleme gerektirebildiğinden bunu yapmak pek ideal değil. Biz şahsen anakart tarafından resmen desteklenmeyen bir işlemcinin o anakart üzerinde çalıştırılmasını önermiyoruz.

Anakart üreticisinin web sitesinde anakartınızla ilgili yeni BIOS güncellemeleri olup olmadığına bakmak daha yerinde bir davranış olur. İşinizi kolaylaştırmak amacıyla en ünlü anakart üreticilerinin indirme (download) sayfalarının bağlantılarının bir listesini derledik. En son BIOS sürümünü bulduktan sonra indireceğiniz sürümün elinizdeki yeni işlemciyi destekleyip desteklemediğinden lütfen emin olun. BIOS güncelleme süreci üründen ürüne değişebilir çünkü BIOS flaşlamanın birçok farklı yöntemi bulunuyor. Deneylerimize geçmeden önce yükseltme seçeneklerinden bahsedeceğiz ve Phenom 9600 işlemcisiyle deneyeceğimiz dokuz AM2 soketli anakarta göz atacağız.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın