Civilization 5’te Atatürk Olacak!

Şubat ayında strateji dahisi Sid Meier, yeni Civilization oyununu duyurduğunda aklımıza ilk gelen şey, oyunun içereceği yeniliklerden çok bu yeni Civilization oyununda hangi Türk lideri göreceğimiz olmuştu. Zira önceki Civilization oyunlarında  II. Mehmet (Fatih), Kanuni Sultan Süleyman ve İsmet İnönü’yü (her ne kadar seçemiyor olsak da) görmüş olsak da hiçbir zaman tam olarak tatmin olmuş hissetmemiştik kendimizi.

Civilization V’in duyurulmasından bir hafta sonrasında yayınlanan videoda da İstanbul dışında kayda değer bir ipucu bulamamıştık bu konu üzerine.

Ne var ki Eylül ayında rafları süsleyecek yeni Civilization oyununun üzerindeki sis perdesi, bugün aralandı ve oyunda görebileceğimiz ünlü dünya liderlerin bir kısmı açıklandı. Bu aynı zamanda yıllardır bir Civilization oyununda görmek için can attığımız, Çağdaş Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü Civilization V’te görebileceğimiz anlamına geliyor. Evet, işte beklediğimiz gelişme.

Atatürk’ün yanı sıra Civilization V’te, önceki oyunlardan hatırlayacağımız Mao, Alexander, Gandhi, Catherine, Elizabeth I, Isabella, Ceasar, Bismarck, Roosevelt, Tokugawa ve Stalin gibi liderlerin yanında Lenin, Mandela, Hannibal (Hamilcar Barca), Viriathus, Henry VIII gibi yeni liderlerle de tanışacağız. Bu güzelliklerin yanında oyunda tam listesi henüz açıklanmamış 18 uygarlığın olacağı açıklanmış durumda.

Sid Meier ve ekibinden gelecek yeni bilgileri heyecanla bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde Sid Meier’ın sağ kolu Boris Yellnikoff ile çok özel bir röportaj gerçekleştirmek için görüşmelere başladık, beklemede kalın.

http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/1-nisan

Civilization 5 Atatürk

13 Yorum

  1. lady lazarus

    Ne yalan söyleyeyim Boris Yelnikoff ile röportaj yapmanızı (yapabilmenizi) dilerdim. Aslında Larry David ile de olurdu.  

    Neyse Boris Yelnikoff’dan bir alıntı ile bitireyim; 

    << I’m the only one who sees the whole picture. That’s what they mean by genius. >>

Bir cevap yazın