Çinli Mahkumlar Altın Peşinde

Sanal köleliğin gerçek mahkumları istismarın tanımını değiştiriyor.

World of Warcraft Arthas 2Mahkumların ağır işlerde çalıştırılmasına yabancı değiliz. Ancak Çinli mahkumların oldukça sıra dışı bir iş yapmaya zorlandıkları ortaya çıktı. The Guardian‘ın 54 yaşındaki Çinli mahkumun itirafı ile ortaya çıkardığı hikayede, mahkumların gündüzleri Çin’in kuzeydoğusundaki bir kömür madeninde çalıştırıldığı, geceleri ise gardiyanlar için çevrimiçi oyunlarda sanal altın toplamaya zorlandığı anlaşıldı.

Mahkumun verdiği bilgiye göre baskıyla oyun oynamaya zorlanan mahkumların sayısı yaklaşık 300:

İtirafçı mahkum “Hapishane yönetimi mahkumlara oyun oynatarak, gerçek işlerde çalıştırmaktan çok daha fazla para kazanıyor. Oyun oynamaya zorlanan yaklaşık 300 mahkum var. Kampta 12 saatlik vardiyalar halinde çalışıyoruz. Günlük 600-900 USD dolayında para ellerine geçiyormuş. Mahkumlar bu paranın zerresini bile görmüyor. Bilgisayarlar 7/24 hiç kapanmıyor.” diyor.

Altın hasatı, yani çevrimiçi oyunlarda kazanılan sanal altınların, meraklısına gerçek paraya satılması, Çin’de hızla büyüyen bir kara para sorunu olduğu için, iki yıl önce sanal emtianın ticaretini tümüyle yasaklayan bir yasa da yürürlüğe girmiş. 2009 yılında bir WoW yetkilisinin hazırladığı raporda sanal altın ticaret hacminin yıllık bir milyar USD’yi geçtiği ve altıncıların %85’in Çin’de bulunduğu tespiti yer almıştı.

İtirafçı mahkum yasanın yürülüğe girmesiyle hiçbir şeyin farketmediğini, ülkenin kuzeyindeki birçok hapishanede mahkumlara halen zorla oyun oynattırıldığını söylüyor.

Bir cevap yazın