Çinli Genç iPad 2 İçin Böbreğini Sattı

Apple’ın en yeni ürünü için uzayıp giden kuyruğa gecenin bir körü giren fanatikler artık alışıldık bir görüntü. Ancak bir iPad 2 için böbreğini satmak işin çığırından çıktığını gösteriyor.

iPad 2 - Daha İnce, Daha Hafif, Daha Hızlı

iPad 2 - Daha İnce, Daha Hafif, Daha Hızlı

Çin’in Anhui eyaletinde bulunan 17 yaşındaki bir genç, iPad 2 alabilmek için böbreğini 22,000 yuan (3400 $) karşılığında satmış. Organ bağışı yapanlara para teklif eden bir internet reklamından esinlenerek böyle bir işe girişen genç böbreği alındığından bu yana sağlığının kötüleştiğini belirtiyor.

Soyadı Zheng olan genç “iPad 2 almak istiyordum ancak yeterli param yoktu. Bir organ satıcısı bana internet üzerinden ulaştı ve bir böbreğimi 20,000 yuan karşılığında satın alabileceğini söyledi” diyor. Hükümetin önlemler almasına rağmen Çin’de internet üzerinden organ ticareti yaygın olarak yapılıyor.

Zheng ve organ satıcısı çocuğun ailesinin haberi olmadan anlaşmış ve Hunan eyaletindeki bir hastanede ameliyat gerçekleşmiş. Üç gün sonra eve döndüğünde, annesinin Apple ürünlerini (birden fazla Apple ürünü aldığı söyleniyor) nasıl aldığını ısrarla sorması ve durumu öğrenmesi üzerine polise haber veriliyor. Ancak tabi ki satıcıya ulaşmak mümkün olmuyor. İşin kötüsü ameliyatın gerçekleştirildiği hastane bu iş için gerekli özelliklere sahip değilmiş.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın beyindeki din bölgesini uyardığını haberleştirmiştik. Anlaşılan İngiliz bilim adamları araştırmalarında yanlış yolda değiller. Peki, siz bir iPad 2 için neyinizi verirdiniz?

5 Yorum

Bir cevap yazın