Çinli Fabrika İşçileri Steve Jobs’a Yazdıkları Bir Mektup İle Yardım ve Özür Beklediklerini Duyurdular

Steve Jobs’a mektup yollayan Çin’li fabrika işçileri madalyonun öteki yüzünü hatırlattılar bize.

Bugün kullandığımız yüksek teknolojili cihazları uygun fiyata alabiliyorsak bu, Çin’de bulunan üretim fabrikaları sayesindedir. Fakat bu fabrikaların işçi hakları konusunda ne kadar hassas olduğu büyük bir soru işaretidir.

Asker kışlasını andıran çalışma sistemi ve oldukça yoğun mesai sistemi ile bu fabrikalarda çalışan insanların pek mutlu olduğunu söyleyemeyiz heralde. Nitekim, geçtiğimiz aylarda benzer bir çalışma sistemine sahip Foxconn fabrikalarında yaşanan intihar olayları gözlerin tekrar Çin’deki işçilerin çalışma koşullarına dikilmesine sebep olmuştu.

Fakat bazen sorunlar sadece ekonomik ve sosyal olmuyor, insan sağlığını da etkileyecek şeyler yaşanabiliyor.

Mayıs 2008 Ağustos 2009 tarihleri arasında iPhone’un dokunmatik ekranlarının üretiminde kullanılan hexyl hydride kimyasalının insan sağlığına olumsuz etkileri fark edildiğinde pek çok işçi için artık çok geç kalınmıştı. Bu kimyasalın insan sağlığına son derece olumsuz etkileri olduğu o tarihlerde bilinmiyordu. Daha sonra farklı ama süreci yavaşlatan bir kimyasal ile üretime devam edilse de, o tarihte bu kimyasala maruz kalan Çin’li işçilerin mağduriyetleri tam anlamı ile giderilmemiş gözüküyor.

Yeterli tazminat ve sağlık desteği alamadıklarını düşünen Çin’li işçiler, Steve Jobs’a yolladıkları bir mektup ile yardım istediler. Çin’li işçiler, tedavi masraflarının karşılanmasını ve Apple’dan bir özür bekliyorlar.

Steve Jobs, henüz bu mektuba bir cevap vermiş değil.

1 Yorum

Bir cevap yazın