Çinli Çakmacılar Apple Çürüklerinin Peşinde

İsimsiz kahramanlar çöpleri karıştırıyormuş meğer.

Her gün yeni bir Çin işi tablet videosunun boy gösterdiğini şu günlerde çakmaların aslında o kadar da çakma olmadığı ortaya çıktı. Birçok Çinli üreticinin aslında Apple tarafından reddedilen ürünleri düşük fiyatlara satın aldığı ve kendi ürünlerinde kullandığı belirlendi.

Çin işi "çakma" tablet.

Çin işi çakma tabletler çok da çakma olmayabilir.

LG ve Samsung fabrikaları Apple için yılda 12-15 milyon panel üretseler de bunların en fazla 9 milyon kadarı ürünlerde yer alabiliyor. Fabrika depolarında biriken ve Apple’ın kalite standartlarına uymadığı gerekçesiyle reddedilen, kullanılabilir durumdaki ürünler ise çok daha ucuz fiyatlara tekrar satışa çıkarılıyor. Örneğin aydınlanması biraz dengesiz olan “ret” bir panel, yarıdan az fiyata satılan bir SmartQ T10 tablet içinde yerini alabiliyor. Bazı ret parçalardaki kusurlar o kadar küçük veya kozmetik ki, dikkatli gözler dışında farkı anlamak mümkün bile olmuyor.

Her ne kadar Acer, LG, Motorola, Samsung, RIM gibi firmalar da kendi ürünlerinde kullandıkları paneller için Apple ile benzer kalite standartlarını uyguluyorlar ve toplamda benzer miktarda ret ürün biriktiriyorlarsa da, çok çeşit üründen azar sayıda ret parça çıktığı için, bu artıkları değerlendirecek bir iş kolunun oluşmasına yeterli gelmiyor. Yani Apple’ın görece tekdüze çöpü yaşamını başka ürünlerde sürdürebilirken, diğer markaların karma karışık çer çöpü gerçekten “çöpü” boyluyor.

Bir cevap yazın