Çin Raporu: Bir Kasa Üretim Macerası

Giriş, Devam

Chenbro fabrika kampüsünde çalışanlar için pek çok imkan bulunuyor. Chenbro'nun çalışanları için sağladığı imkanlardan biri de fabrika kampüsünde çalışanların kalması için yer alan yatakhaneler. Ayrıca yemek ihtiyaçları içinde bir lokanta bulunuyor. Çalışanlar, boş oldukları zaman alışveriş için kampüsün dışına çıkarak, çevreyi keşfedebiliyorlar. Fakat çalışanların çoğu fabrikada kalmayı ve Çin'de "iş etiği" oldukça kuvvetli olduğundan dolayı çalışabildikleri kadar çalışmayı tercih ediyorlar. Bu işçiler çok çalışıyorlar, yeni şeyler öğrenmeye istekliler ve elbette, daha fazla çalışarak daha fazla para kazanmak istiyorlar. Chenbro'da Çin'in her tarafından insan görebilmek mümkün. Chenbro'nun bu üretim tesisindeki çalışanlar işlerinden hoşnut ve mutlu görünüyorlar, ancak en önemlisi, yaptıkları işten ve ürettikleri ürünlerden büyük bir gurur duyduklarını gözlerine bakarak anlayabiliyorsunuz.

Chenbro fabrika kampüsünde çalışanlar için pek çok imkan bulunuyor. Chenbro’nun çalışanları için sağladığı imkanlardan biri de fabrika kampüsünde çalışanların kalması için yer alan yatakhaneler. Ayrıca yemek ihtiyaçları içinde bir lokanta bulunuyor. Çalışanlar, boş oldukları zaman alışveriş için kampüsün dışına çıkarak, çevreyi keşfedebiliyorlar. Fakat çalışanların çoğu fabrikada kalmayı ve Çin’de “iş etiği” oldukça kuvvetli olduğundan dolayı çalışabildikleri kadar çalışmayı tercih ediyorlar. Bu işçiler çok çalışıyorlar, yeni şeyler öğrenmeye istekliler ve elbette, daha fazla çalışarak daha fazla para kazanmak istiyorlar. Chenbro’da Çin’in her tarafından insan görebilmek mümkün. Chenbro’nun bu üretim tesisindeki çalışanlar işlerinden hoşnut ve mutlu görünüyorlar, ancak en önemlisi, yaptıkları işten ve ürettikleri ürünlerden büyük bir gurur duyduklarını gözlerine bakarak anlayabiliyorsunuz.

Chenbro’nun Dong Guan’daki fabrikasında çalışan ve kampus içindeki tesislerde yaşayan yaklaşık 1,000 işçi bulunuyor. Chenbro Dong Guan tesislerinde, 27,500 m2’nin üzerinde bir alanda toplam on iki bina var. Temiz ve düzenli tutulması gereken oldukça geniş bir alan. İşçiler, çeşitli ürünler için gelen siparişlere göre üç vardiya halinde çalışıyorlar. Chenbro Xpider/Gaming Bomb, şu anda işçilerin Chenbro’nun OEM’lerden aldığı siparişlerle başa çıkabilmek için haftada 7 gün, günde 24 saat kesintisiz çalıştıkları yeni bir ürün.

Chenbro’nun OEM müşterilerinin isimlerini sözleşmelerindeki kesin koşullar gereği yayınlamamamızı istediğinden, bu OEM’lerin adlarını veremiyoruz. Size sadece Chenbro’nun dünyadaki hemen hemen tüm önde gelen bilgisayar üreticileri için her türlü kasayı ürettiğini söyleyebiliriz. Chenbro, bir üretici olarak 20. yıl dönümünü kutluyor ve yüksek kalite standardı sayesinde dünya genelindeki OEM’lerin saygısını kazanmış durumda. Birkaç OEM bize Chenbro’dan ne kadar memnun olduklarını aktarırken hep aynı nokta üzerinde duruyorlardı: Chenbro’nun bu kadar başarılı olması, bilgisayar kasası üretimindeki geniş deneyimlerinden kaynaklanıyor. Bunun sonucunda Chenbro’nun kasa üretim aşamalarını araştırmak ve anlatmak için çok iyi bir örnek olduğunu anladık.

Chenbro’da kasa endüstrisini ve her bir kasada yer alan özel teknolojileri öğrenmek için iki günden fazla zaman harcadık. Dong Guan’da ki fabrikaya gitmeden önce, Tayvan’ın Taipei kentindeki ofislerini, kasa tasarım aşamalarını ve bu kasaları test etme yöntemlerini öğrenmek için ziyaret ettik. Kasa üretiminin biçimlendirme, şekillendirme, sac ve çeliği kesme aşamalarından oluşan basit bir üretim süreci olduğunu zannedenler, oldukça şaşıracaklar. Planlama çalışmalarının yoğunluğu ve her bir kasayı üretmek için harcanan emek oldukça fazla. Ayrıca ürünü üretmek için gerekli aşama sayısı oldukça uzun. Bu yazıyı okuduktan sonra, bilgisayar parçalarınızı koruyan “kutuyu” üretenlere daha fazla saygı duyacaksınız.

Dong Guan’daki tesislere, birçok üretim hattında Xpider/Gaming Bomb modelinin üretildiği bir günde ulaştık; böylece bildiğimiz bir kasanın üretimini görme şansını elde etmiş oluyorduk. Fakat üretim aşamalarını atlamak istemediğimizden, işlemlerin en başına dönelim: Tasarım ve test.

Bir cevap yazın