Çin, 20 Sene İçinde Intel İle Rekabet Edebilmek İstiyor

Çin, bu yılın sonundan itibaren süperbilgisayarlarında ithal işlemciler kullanmayacağını duyurdu.

Dragon Chip LoongsonÇin, 2010 yılında Tianhe-1 adını verdiği süperbilgisayarı ile dünyanın en hızlı süperbilgisayarı yarışında 1. sıraya oturduğunu açıklamıştı.

Tianhe-1, saniyede 2,507 petaflop/s işlem gücüyle bir önceki en hızlı süperbilgisayardan 1.4 kat daha hızlı çalışıyordu. Tianhe-1’e bu gücü sağlayan donanımda 7168 Nvidia Tesla M2050 GPU ve 14,336 Intel Xeon CPU bulunuyordu. Yani, tamamen dışa bağımlı bir süperbilgisayar.

Ama, Çin, artık dışa bağımlı bir süperbilgisayar geliştirmeyeceğini duyurdu. Çin, bundan sonra kendi üretimi olan Loongson ya da diğer adıyla Dragon Chip işlemcileri ile süperbilgisayarlarını geliştirecek.

Çin, ilk etapta Dawning 6000 adlı yeni süperbilgisayarı için 10.000 adet Loongson işlemci kullanmayı ve 1 petaflop/s işlem gücüne ulaşmayı hedefliyor.

Bununla birlikte Çin, henüz son kullanıcıya sunulabilecek kadar gelişmiş işlemciler üretebilecek kapasitede değil. Fakat, Çin’in hedefi 10 yıl içinde belli marketlere rekabetçi işlemciler sunabilmek, 20 yıl içinde ise, Intel’e rakip olabilmek.

1 Yorum

Bir cevap yazın