Çiftler Mücadelesi: Athlon MP 2000+, Xeon 2200’e Karşı

Çiftler Mücadelesi: Athlon MP 2000+, Xeon 2200'e Karşı

Hiç VOB dosyalarından DivX yaptınız mı? Bu işe kalkışıp saatler sürdüğünü anladıysanız, günümüzün “donanım katili” uygulamalarının başında “MPEG-4 Encoding” uygulamalarının geldiğini de biliyorsunuz demektir. Aslında bugün sadece birkaç uygulama CPU yükünü yüksek seviyede tutmayı başarabiliyor. Bu nedenle, Intel yazılım geliştiricilere çağrıda bulunarak donanım kaynaklarından tamamen yararlanabilecek yazılımlar geliştirmelerini istiyor. Ne yazık ki yazılımın zorlayıcı olması, donanımın satılmasını sağlıyor (tersi de doğru).

Dual Intel Xeon 2200 MHz.

Dual Intel Xeon 2200 MHz.

Dual AMD Athlon MP 2000+.

Dual AMD Athlon MP 2000+.

Divx (MPEG-4) codec’i ile birlikte FlaskMpeg’in devamı sayılan XFlask, çift işlemcinin işlem gücünü %100 kullanan birkaç uygulamadan biri. Bu yüzden sadece bu özel segmentte dual işlemcili bir platform ödediğiniz paranın karşılığını tam veriyor. Geçmişte dual işlemci desteğini Pentium II/III ve Xeon ile sadece Intel sunuyordu. Yakın zamanlarda AMD, Athlon XP gibi Palomino çekirdeğine sahip Athlon MP işlemcisi ile dual işlemci pazarına karışmaya başladı.

AMD platformunda maksimum bellek zamanlama ayarları.

AMD platformunda maksimum bellek zamanlama ayarları.

Doğal olarak biz de Athlon MP 2000+ ile Intel Xeon 2200’ü karşılaştırmak istedik. Burada, AMD ve Intel arasında yapacağımız kritik karşılaştırma bu oyunda kimin önde olduğunu gösterecek. Uygulama performansı ve fiyat/performans oranı nihai kararı belirleyecek önemli faktörler. Yine de koşa koşa gidip dual işlemcili bir sistem almadan önce, sadece özel yazılımların iki işlemciyi birden eşzamanlı kullanabilme becericisi olduğunu hatırlatalım.

Bir cevap yazın