Çift Xeon İşlemcili, Ucuzundan Altı Adet Anakart

 Çift Xeon İşlemcili, Ucuzundan Altı Adet Anakart

Çok gigahertzli, kısmen pahalı Intel P4 veya AMD Athlon64’lü, ana platformlar CAD veya OpenGL gibi profesyonel-kullanım uygulamalarında her zaman gerekli başarımı garanti edemiyor. Bu profesyonel uygulamalar aynı zamanda muazzam boyutlarda işlem kaynakları istiyor. Akılcı seçim çift işlemcili bir platform olacaktır, daha önceki Çift Xeon İşlemci Bir Intel P4 Extreme’den Daha İyi makalemizde de ispat ettiğimiz gibi gerekli başarımı sağlıyor. Burada ise altı tane çift işlemcili Xeon anakartı karşılaştıracağız ve doğru soğutucuyu ve biçim faktörünü seçmek için ipuçları önereceğiz.

WTX biçim faktörü pahalı, ATX ucuz

Biçim faktöründe karar verilmiş, çünkü sadece ATX kartlar standart kasalara sığabiliyor. WTX biçimindeki daha büyük modeller için daha büyük bir kasa alınmalı.

Eğer harcayacağınız miktar sayılı ise Asus’un MSI’ın ve Tyan’ın sağladığı ATX çift işlemcili kartları düşünebilirsiniz. Başarım manyakları genelde WTX’de karar kılıyor, ki bu durumda kule tipi kasa ve güç kaynağı almak gerekiyor.

İki eğilim gözlenebilir:

Bir tarafta çift işlemcili Xeon sistemlerinin tüm potansiyelini ve özelliklerini kullanmak isteyen kullanıcılar için olan anakartlar var. Bu modeller 64 bit PCI yuvaları, SCSI denetleyicileri ve tümleşik ağ arayüzü ile birlikte geliyor. 550$’a varan fiyatları ile (Tyan S2665UANF) bu anakartlar göreceli olarak daha pahalı.

Diğer bir tarafta ise, ana özelliği iki CPU soketi olan ATX biçiminde olan ve hala bulunabilen daha küçük anakartlar var. Bunların fiyatları oldukça uygun. MSI Master2-F mesela 240$ gibi bir fiyata bulunabilir.

Aynı zamanda güçlü aktif ve pasif soğutuculara uzun ve zorlu bir bakışta bulunduk. 185 W’lık termal güçle bu işlemcilerin ikiside gerçekten ısınıyor.

Bir cevap yazın