Çift Xeon İşlemci Bir Intel P4 Extreme’den Daha İyi

Sunucu ve işistasyonları için tasarlanmış olmaları, çift işlemcili Xeon sistemlerin pek ortalarda olmamalarına neden oldu. Ek olarak, yüksek fiyatları da son kullanıcı üzerinde kötü etki bırakan sebeplerin başındaydı. Ayrıca çift Xeon sistemler pahalı depolama birimleri, özel güç kaynakları, büyük ve çirkin kasalara ihtiyaç duyuyorlardı. Fakat durum ciddi şekilde değişti.

Pentium 4 Extreme 3.2 GHz ile iki Xeon 2.8 GHz’yi karşılaştırdığımızda, ikinci seçeneğin daha az pahalı olduğunu görüyoruz. Pentium 4 Extreme 950$ civarında tutarken, iki 2.8 GHz Xeon’a 760$ vererek sahip olabilirsiniz (Buradaki fiyatlar yurt dışı fiyatlarıdır). İki işlemci desteği sunan uygulamalar, bu tür sistemlerde tek işlemciye nazaran açıkça daha hızlı çalışıyorlar.

Bu arada, bellek konusunda da birçok gelişme yaşandı. AMD Athlon FX’in tanıtılmasından sonra, kayıtlı (registered) DDR bellekler daha da ucuzladı hatta pek çok isimsiz bellek üreticisi bu teknolojiye geçiş yaptı. Örneğin iki adet 512 MB bellek birimi yaklaşık 250$’a alınabilir hale geldi. Bunlara ek olarak, en sonunda, yastıklanmamış (unbuffered) belleklerle çalışabilen, E7505 yongaseti tabanlı, Socket 604 Xeon desteği sunan anakartlar da ortalarda gezmeğe başladı. Şu ana kadar bu piyasa, çok yer kaplayan WTX kartların istilası altındaydı, fakat artık çoğu üretici bu tür sistemleri ATX biçiminde de sunmaya başladı ve çift soket 604 sunan bir anakart artık normal bir masaüstü kasasına hiç bir sorun yaşanmadan takılabiliyor. Bu tür anakartlar için fiyatlar 260$ civarında başlıyor. Fiyat açısından bakıldığında, çift işlemci desteği sunan E7505/Placer yonga seti, Xeon sistemler için tek tercih haline geliyor.

Cinema 4D sahne yaratımı (rendering)

Cinema 4D sahne yaratımı (rendering)

HyperThreading işlemleri bile düşünüldüğünde, bilgisayarında iki işlemci bulunan kullanıcılar günlük hayatta bir çok artıya sahipler. Sonuç olarak, çizim yaratımı (graphics rendering) için olan yazılımlar, video ve ses sıkıştırmaları ve aynı anda birden çok hesap yoğunluğu yüksek olan uygulama çalıştıranlar bu başarım artışından ciddi şekilde yararlanıyorlar. Örneğin çizim yaratımı alanında, 3D Studio MAX, Cinema 4D Ligthwave gibi uygulamalar, video sıkıştırma alanında MainConcept Encoder, Pinnacle Studio 9 veya Flask Mpeg gibi bir çok uygulama bunların arasında sayılabilir..

Çoklu işlemci isteyen uygulamalara ek olarak, kullanıcıların çalışma ortamları da yavaş yavaş değişiyor. Çizim kartlarının artık iki çıkış özelliği sunması ve ekranların da nispeten daha az pahalı olmasından dolayı, artık çoğu kullanıcı iki ekran kullanmaya başladı bile. Hırslı ev kullanıcıları size, aynı anda video sıkıştırma işlemi yaparken öteki ekranda da oyun oynamaya çalışınca tek işlemcili sistemlerin nasıl sınıra dayandıklarını anlatabilirler. Akıllıca ayarlanmış çift işlemcili bir sistem ise böyle bir duruma farklı tepki verir.

Bu yazıda, Intel’in çift işlemci destekli E7505/Placer yongasetini inceledik ve bellek kullanımı konusunda bazı ipuçları verdik. Takip eden bir başka yazıda ise, kendi yaptığımız bir uygulamayı kullanarak, işletim sistemi tarafından yönetilmeyen bazı işleri (thread) elle bir işlemciye tahsis ederek, bazı uygulamalarda nasıl başarım artışı yakaladığımızı göstereceğiz. Buna bağlı olarak, daha sonra E7505 anakartları karşılaştırdığımız bir deneme de, internet sayfamızda yayınlanacak.

Bir cevap yazın