Çift Görüntülü Sistemler

Çift Görüntülü Sistemler

Bu aralar satılan neredeyse bütün görüntü kartları birden çok ekrana bağlanma yeteneği anlamına gelen çoklu görüntü özelliği sunuyor. NVIDIA ve ATI genellikle en fazla iki VGA bağlantısı sunsa da, Matrox’un Parhelia gibi kartları üç VGA bağlantısı sunuyor.

  • Ofis programları, görüntü işleme gibi günlük uygulamalarda çoklu görüntü desteği sunan iş istasyonlarının hayatı kolaylaştırdığı bir gerçek. Özellikle yeni görüntü kartlarının çift ekran destekli geldiği düşünülürse, düşen 19″ CRT ve 17″ TFT ekran fiyatları çoklu görüntü ortamını ucuz ve ilgi çekici hale getirdi. Fakat oyunlar çoklu görüntünün faydalarını kullanmakta geciktiler. Şu anda çok az sayıda çoklu görüntü desteği sunan oyun var. Çoğu oyun üreticisi oyunlarının ara yüzünü tek ekrana tıkıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta bazı durumlarda menülerden dolayı oyunu bile göremiyorsunuz.

Elimizde çoklu ekrana sahip kullanıcıların bir istatistiği olmasa da, çoğu oyunun böyle bir sistemden ciddi yarar sağlayacağına eminiz. Mesela Battelfield 1942 örnek olarak alalım. Çift görüntü sistemli bir makinada, ana görüntü devam eden oyunu gösterirken, ikinci görüntü oyunun haritasının büyütülmüş şeklini ve konuşma penceresini gösterebilir. Bu durum, oyuncuyu sıkıntı verici ve dikkat dağıtıcı pencereler arasında gidip gelmekten kurtarır.

Yarış oyunlarında, ikinci görüntü arkayı göstererek oyuncuya diğer arabalarla olan pozisyonunu anlamasında yardımcı olur. Gerçek zamanlı strateji veya ekonomi simulasyonu oyunlarında ise ilgili bilgiler artık acı çektiren alt menülerden veya tuş kombinasyonlarından değil ikinci görüntüden rahatça ulaşılabilir.

Bu bir hayal olsa da Desert Combat'ı bu şekilde oynamak güzel olmaz mıydı? Tam boyut harita,puan tahtası ve konuşma penceresi ikinci görüntüdeyken?

Bu bir hayal olsa da Desert Combat’ı bu şekilde oynamak güzel olmaz mıydı? Tam boyut harita,puan tahtası ve konuşma penceresi ikinci görüntüdeyken?

Ne yazık ki, gerçekler hiç umut verici bir tablo göstermiyor. Çoğu oyun görülebilir alanı ilk ekranın sınırlarını ötesine genişletebilsede, çoğu gerçekten oyunun zevkini tam anlamıyla tatmak için üç ekran desteğine ihtiyaç duyuyor. Çoğu zaman sadece iki ekran kullanıldığında, ekranların çerçeveleri tam sahnenin ortasına denk geldiği için, dikkati dağıtarak oyun zevkini azaltıyor. Bu durumda elimizde çift görüntü desteğini iyi kullanan sadece bir kaç tane isim kalıyor, Egosoft’un “X2- The Threat” ve Microsoft’un “Flight Simulator 9 – A Century of Flight.” Oyunlara geçmeden önce çoklu görütüleme tekniklerinden biraz bahsedelim.

Bir cevap yazın