Çift Çekirdekli Dizüstü İşlemcilerini İnceledik

Çift Çekirdekli Dizüstü İşlemcilerini İnceledik

İşlemci pazarında şu anki güç dengesi çok açık: AMD’nin Athlon 64 X2 ailesindeki işlemciler ortalama bir kullanıcı için kötü bir başarım sergilemediği halde onların biraz arkasında kalıyorlar. Fakat aynı durum dizüstü bilgisayar alanında da geçerli mi acaba? İki rakip şirket de taşınabilir bilgisayarlar için oldukça güçlü işlemciler sunuyorlar ve buna karşılık biz de taşınabilir cihaz işlemcilerini çeşitli karşılaştırma testlerinden aldıkları sonuçlara göre sıralayan yeni bir etkileşimli işlemci listeleri kategorisi oluşturmaya başladık. Bu konuda sizlerden gelen bazı istekler olmuştu, işte şu an istediğinizi elde ettiniz – artık taşınabilir işlemciler için de başarım farklarını oldukça kolay bir biçimde karşılaştırma imkanına sahipsiniz.

Intel, yakın zamanlarda olduğu gibi yeni çıkardığı işlemcilerde de karmaşık isimlendirme planını devam ettiriyor. Eski zamanlarda tek çekirdekli işlemci sürümleri masaüstü sistemler için “Pentium”, taşınabilir platformda ise “Pentium M” olarak adlandırılıyordu (Halbuki Pentium M, diğerinden tamamen farklı bir mimariye sahipti). Daha sonra çıkartılan tüm taşınabilir platform çift çekirdekli işlemcileri “Core Duo” (Yonah Çekirdeği) ve “Core 2 Duo” (Merom çekirdeği) olarak isimlendirildi.

Öte yandan, AMD taşınabilir platform işlemcileri için farklı bir marka kullanmayı tercih etti: Turion 64. Tek çekirdekli Turion işlemcileri iki seneden bu yana piyasada dolaşsa da çift çekirdekli Turion 64 X2 (Taylor ve Trinidad çekirdekleri) sürümü 2006’nın bahar sezonunda duyurulmuştu; yani bu, Intel’in Core 2 Duo mikro mimarisini duyurmasından daha önceki bir tarihe tekabül ediyor ve taşınabilir platformlar için sonradan duyurulan Core 2 Duo Mobile’ı da göz önünde bulundurursak (geçtiğimiz yılın ağustos ayına denk geliyor) AMD’nin yaklaşık birkaç ay daha önce davrandığını söyleyebiliriz. Turion 64 X2’ye geçiş dönemi biraz yavaş gerçekleşti, tabii ki bunda oldukça az sayıda hazırlanmış sistem tasarımlarının da etkisi vardı. Üstelik, Intel o sıralarda yonga seti ve kablosuz ağ bileşenlerinin tamamından meydana gelen Centrino platformu ile gerçekten iyi bir iş çıkartıyordu.

Ne var ki donanım konusunda bilgisi olmayanlar için AMD’nin ve Intel’in model isimlendirmeleri çözmek imkansız bir hal almıştı. İki şirket de saat hızı, önbellek boyutu, özellikler ve enerji tüketimini belirtmek amacıyla tek bir model numarası kullanarak kendilerine has adlandırmalar kullandılar. Daha önceki yıllarda olduğu gibi isimlendirmelerde tek terim olarak işlemci saat hızlarından yola çıkmak oldukça mantıklı bir yoldu. Ancak maalesef, günümüzde bir işlemcinin tam olarak ne olduğunu anlamak için isimlendirmeler konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin Turion 64 X2 TL56 işlemcisinin ne gibi özellikleri vardır sizce?

Pazarda şu an birçok Pentium M ve Turion 64’lü dizüstü bilgisayar bulunsa da burada değinmediğimiz düşük fiyatlı diğer tüm işlemciler hariç, gelecek şüphesiz çift çekirdekli işlemcilerin elinde. İki adet işlemci çekirdeği sadece daha yüksek başarım anlamına gelmiyor, aynı zamanda mükemmel sistem tepkiselliği de sunuyor – İşte bu sebepten dolayı geleceğe dönük bir dizüstü bilgisayarım olsun diyorsanız, tek çekirdekli sistemlerden uzak durun diyoruz. Enerji gereksinimlerini de önemsemenize gerek yok çünkü günümüzün çok çekirdekli işlemcileri kullanılmayan, boşta duran transistörleri ve hatta tüm işlemci bileşenlerini devre dışı bırakabiliyorlar.

Bir cevap yazın