Çift Çekirdekli Core i5 650 Havalı Soğutmayla 4.7 GHz’e Erişiyor

Intel Core i5/i7 ailesini genişletmeye devam edecek. Çift çekirdekli Core i5 650’in resmi çıkışı gelecek seneyi bulacak ancak Lab501 adlı bir forumdan şanslı bir kişi bu işlemcinin mühendislik örneğini ele geçirip test etme imkanı bulmuş. Aşağıdaki resimde sadece havayla neye ulaştığını görüyorsunuz.

Core i5-650, Core i5/i7 ailesinin ilk çift çekirdekli işlemcisi ve de gördüğümüz ilk 32 nm üretim teknolojisi ürünü (Clarkdale çekirdekli). Standart hızı 3.2 GHz, L3 önbelleği 4 MB. Çift çekirdeği var dedik ama HyperThreading ile aynı anda dört iş parçacığı çalıştırabiliyor. Ayrıca Turbo Boost teknolojisini de destekliyor.

Test - Core i5 650

Deney düzeneğinde bir Gigabyte P55 anakart ve bir de Noctua NH-U12P fanlı soğutucu varmış. İşlemciyi test eden kişi 1.424 V çekirdek gerilimiyle tam 4.7 GHz hızına erişmiş. Bu neredeyse %50’lik bir frekans artışına denk. Üstelik bu sadece bir mühendislik örneği olduğuna göre perakende sürümü çıktığında havalı soğutmayla 5.0 GHz barajının aşılması işten bile değil.

Bunlar bize 32 nm üretim sürecinin neler vaat ettiğini gözler önüne seriyor. Elbette dört çekirdekli ve 32 nm Core i7 işlemcilerinin çift çekirdekliler kadar yüksek hızlara çıkamayacakları gerçeğini de kabullenmek gerek.

2 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Sitelere inceleme için gönderilen işlemciler genelde daha yüksek overclock potansiyeline sahip olur ama işin birde overclock için harcanan ekipman ve yöntem kısmı var.

    Çok daha iyi soğutma ve yüksek voltaj ile belki atıyorum 4.6 göremezsiniz de 4.2, 4.4 rahatlıkla görebilirsiniz.

Bir cevap yazın