Çift Çekirdekli Atom Ne Kadar Verimli?

Çift Çekirdekli Atom Ne Kadar Verimli?

Intel’in düşük-güç (low-power) Atom işlemcilerinin çift çekirdekli sürümlerinin de olduğundan haberiniz var mı? Atom çok sembolik güç tüketimiyle dikkat çekiyor olsa da harcanan Watt başına başarım dalında pahalı Core 2 işlemcilerine karşı boynu bükük kalmakta. Belki yeni çift çekirdekli Atom 330 uygun fiyatlı PC’ler için bir fark yaratabilir.

İki tanesi yan yana…

Intel yine kendisi için en ekonomik yaklaşımı kullandı: Sadece iki tane normal Atom işlemcisini Soket 441 baskı devresine yerleştirivermiş, o kadar. Intel aynı yöntemi Pentium D 900 ve Core 2 Quad işlemci ailelerinde de kullanmıştı. Elbette silikon plakalardan doğrudan çift çekirdekli yongalar elde etmek mümkün fakat bu sefer de “silikon plaka başına yonga miktarı” (yield) azalıyor (örneğin: 90 nm Pentium D800 serisinde bu yöntem kullanılmıştı). Çift çekirdekli paketleme sistemiyle Intel işlemcileri tek veya çift çekirdekli olarak yapılandırabilir. Üçüncü yaklaşım ise bir “doğal” çift çekirdekli işlemci – birçok ar-ge işlemleri ve yatırım gerektirecek. Uygun fiyatlı bir ürün oluşturulacaksa, bu uygun bir yöntem değil.

Atom’un Geleceği

Çift Çekirdekli Atom Ne Kadar Verimli?

Atom işlemcileri 2008’in bahar aylarından beri piyasada ve yılsonuna kadar, yerini Pineview adlı daha tümleşik bir çözüme bırakacağı zamana değin, pazarda satılmaya devam edecek. Yeni Pine Trail-D altyapısında kuzeyköprüsü ve işlemci tek bir pakette bir araya getirilerek Pineview işlemcileri ortaya çıkacak. Bu bellek denetleyicisi ve grafik işlemcisinin de yeni nesil Atom işlemcilerinin birer parçası olacağı anlamına geliyor. Intel bu şekilde toplam paket boyutunu %70 ve toplam TDP değerini %50 oranında küçültmeyi planlamakta.

Bugünkü Atom’a Bakalım

Hadi incelememize Atom işlemcileriyle ve altyapı seçenekleriyle ilgili kısa bilgiler vermekle başlayalım ve ondan sonra hemen deney sonuçlarını görelim. Atom 230 ve 330 neredeyse bir senedir piyasadalar fakat ucuz bilgisayar sistemleri oluşturmak için en iyi seçeneğin Atom işlemcileri olup olmadığı hala netlik kazanmış değil. Bakalım çift çekirdekli Atom 330 verimlilik tacını giriş düzey Core 2 sistemlerden alabilecek mi?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın