Çift Çekirdekli Atom N550 İşlemcili Netbooklar Pazara Çıkıyor

Intel Atom LogoIntel’in ilk çift çekirdekli Atom işlemcisi N550, bazı netbook modellerinin içinde son kullanıcıyla buluşmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda hızlı bir büyüme sergileyen netbook pazarının en önemli sıkıntısı performans alanında bazı temel işlevleri yerine getirirken (HD film gibi) yetersiz kalmasıydı. Yeni işlemcinin pazara yeni bir hareketlenme getirmesi bekleniyor.

Her ne kadar yeni işlemci çoğu Atom modelinden daha yavaş çalışsa da (1.5 GHz) Intel, fazladan bir çekirdeğin ve iki katı önbelleğin (1 MB) çoğu uygulama için yeterli performansı ve sistemin geneli için yeterli tepkiselliği sağlayacağını iddia ediyor.

Aslında pazara daha önce de çift çekirdekli netbook modelleri çıkmıştı. Asus Eee PC 1201N modelinde aslında bir masaüstü işlemcisi olan Atom N330’u Ion platformla birleştirerek kullanıcılara sunmuştu. Normal olarak performans artarken pil ömrü düşmüştü. Ancak Intel’in iddiasına göre bu sefer öyle olmayacak. Yeni işlemci tek çekirdekli kardeşleriyle benzer pil ömrüne sahip olacak. Tabi fazladan bir çekirdek N550’nin N450 modeline göre 3 W daha fazla güç tüketmesine neden olduğu da bir gerçek (TDP 8.5 W).

2 Yorum

  1. webdr

    Hangi netbook’ta olacağın cevabını da ben vereyim. Bu netbook’ta olması bekleniyor ama netbook hiçbir yerde satışta değil. Bu modele 1215’in 10″ versiyonu olarak bakabiliriz.

  2. Mehmet - Netbookolik

    Umalım da gerçekten pil ömründe hatrı sayılır bir düşüş olmasın. Zaten daha çok mobil kullanım amaçlı olan netbookların pil ömürleri bence sahip oldukları en büyük özellik. Hele bir de performansları biraz daha artsa, o zaman tadından yenmez heralde:)

Bir cevap yazın