Çift Çekirdek Ve Oyunların Geleceği

Çift çekirdekli işlemci gücünü kullanan oyunlar için heyecanlanmaya değer mi?

Çift çekirdekli işlemci gücünü kullanan oyunlar için heyecanlanmaya değer mi?

Intel ve AMD’nin çift çekirdekli işlemcilerini tanıtmalarıyla bilgisayar alanında yeni bir çağ başladı, ancak şu ana kadar bu yeni mimariler bilgisayar oyunları alanında çok temel bir değişiklik getirmedi. Çift çekirdekli işlemci Pentium D 840 üzerinde yaptığımız deneylerde karşımıza çıkan sonuç bu işlemcinin aynı hızda çalışan tek çekirdekli rakibi Pentium Extreme Edition kadar başarım sunabildiğiydi. Yani daha yüksek çekirdek hızına sahip bir tek çekirdekli Pentium Extreme Edition çift çekirdekli Pentium D’yi geride bırakıyor.

Tabii ki Windows XP’nin, AMD ve Intel’in çift çekirdekli tasarımlarının sağladığı artıyı kullanarak gözle görülür miktarda iş parçasını (thread) aynı anda çalıştırabilme yeteneğini yok saymayacağız. Bunun anlamı şu, bilgisayarınızı her açtığınızda çalışmaya başlayan pek çok can sıkıcı programın yanında bilgisayarınızın hızının tek çekirdekli sistemlerde olduğu kadar düşeceğinden korkmadan işlemciye yüklenen diğer yazılımları da gönül rahatlığıyla çalıştırabileceksiniz. Yani Doom III’te karşınıza çıkan korkutucu rakiplerinizi, aynı anda arkaplanda bir video dosyası indirirken, Outlook Express çalışırken, pek çok internet sayfası ve kelime işlemci yazılımı (word) açıkken, bilgisayarınızda herhangi bir tekleme olmadan öldürebileceksiniz.

Aynı 64 bit teknolojisinde olduğu gibi çift çekirdekli işlemcilerde de uygulamaların ve oyunların işlemciden tam olarak yararlanabilmeleri için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Ancak AMD, Intel, görüntü kartı ve oyun üreticilerine göre 3B oyun çizimlerinde oyun gücü ve zekası açısından yeni bir çağın başlangıcı için sadece birkaç ay gerekiyor.

ATi’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika temsilciliğini yapan ISV Relations yöneticisi Richard Huddy şöyle diyor “Oyunlarına çoklu iş parçası teknolojisini eklemeye çalışan geliştiricilerin harcadığı çaba ve zaman, bir gün mutlaka iki kat işlemci kullanmayı mümkün kılacak. Kazancımız oyununa göre ufak bir başarım artışından tamamen değişik fizik ve yapay zeka arasında değişebilir.”

Bir cevap yazın