Çift Çekirdek, Düşük Fiyat: Athlon 64 X2 3800+

Çift Çekirdek, Düşük Fiyat: Athlon 64 X2 3800+

Çift çekirdekli Athlon 64 X2 deneyimizi bitirdiğimizde vardığımız sonuç iyi yöndeydi. İki çekirdeğin tek bir işlemci üzerinde birleştirilmesi ile yavaş bilgisayar kavramı tarihe karışıyordu: sanki saat hızı arttırılmış gibi çoklu işparçası uyumlu uygulamalar daha hızlı çalışıyordu. Ancak AMD böyle güçlü ve sorunsuz işlemciye sahip olmasına rağmen bir başka sorunla karşı karşıya kaldı: pek çok kullanıcının karşılayamayacağı fiyatlar.

X2 ailesinin önceki “başlangıç yongası” Athlon 64 X2 4200+’dı. Bu ürün için pazarlıkla alabileceğiniz en iyi fiyat 560$ civarında (ancak pek çok satıcı bu model için 600$ veya daha üstü fiyat istiyor!) ve bu yonga pazar tarafından da yoğun olarak talep ediliyor. Bu durum AMD kullanıcıları için yeni bir fiyat tavanı yaratmakla kalmadı aynı zamanda pek çok kullanıcı açısından erişilmez olarak kaldı. Hatta en iyi X2 modeli olan 4800+ 1100$ gibi bir fiyata satılıyordu! Zaten önceki X2 yazımızda bu işlemcilerin maliyetinin çok yüksek olduğundan bahsetmiştik – AMD’nin geçmişinde başarım fiyat oranının en iyi şekilde dengelendiği zamanlar çoğunluktaydı.

X2’nin en büyük rakibi olan Intel Pentium D’nin fark edilir şekilde yavaş çalışmasının yanında güç tüketimi konusunda da kötü not alması AMD açısından bulunmaz bir fırsat. Ancak yine de Intel işlemci de pek çok çoklu işparçası uyumlu yazılımın çalışması için yeterli başarım sunuyor. Hatta iş yükü ağır olan uygulamalar söz konusun olduğunda Hyper-Threading desteği olan Pentium 4 modelleri hakkında parlak incelemeler de yayınlandı. Çift çekirdekli Pentium D söz konusu olunca bu yetenekler bir üst basamağa taşınıyor.

Ancak her iki işlemci ailesi arasındaki yaptığımız karşılaştırmalar genellikle teknik açıdan ve özellikle başarım yetenekleri açısından oluyor. Konuya farklı açıdan bakarsak şu anda 300$ civarına bir Pentium D 820 işlemci alabiliyorsunuz. Bunun iki katı fiyatına satılan işlemcileriyle en ateşli AMD taraftarları bile bağlılıklarını sorgulamak zorunda kalabilir. Sonuç olarak en yavaş çift çekirdekli işlemci bile Intel ve AMD fark etmeksizin pek çok kullanıcının işini fazlasıyla görecek başarımı sunabiliyor.

Anlaşılan o ki AMD bu eleştiriyi gerçekten ciddiye almış. Artık yeni bir giriş seviyesi çift çekirdekli işlemci sunuyorlar, Athlon 64 X2 3800+. Fiyatı ise açık pazarda 400$’ın altında ve henüz en taban fiyatı belirlenmedi. Aslına bakarsanız bu fiyat bile bize yeter!

2 Yorum

  1. Ziyaretçi1

    X2’nin en büyük rakibi olan Intel Pentium D’nin fark edilir şekilde yavaş çalışmasının yanında güç tüketimi konusunda da kötü not alması AMD açısından bulunmaz bir fırsat

    yazdıgınız bu kısmı tam anlamadın.burda amd mi daha  hızlı demeye çalıştınız yoksa pentium d mi?

    • Hamdi Kellecioğlu

      Burada söz konusu AMD işlemcinin sadece performans açısından değil güç tüketimi açısından da Pentium D’ye göre daha iyi olduğu anlatılmak istenmiş.

Bir cevap yazın